Denis Drăguș a declanșat infernul pe Allianz Arena! Fanii naționalei României au explodat la al treilea gol contra Ucrainei de la EURO 2024. Foto

FANATIK a surprins momentele de bucurie trăite de fanii României în minutul 57, când Denis Drăguș a marcat golul trei în meciul cu Ucraina, meci ce se dispută în cadrul grupei E de la EURO 2024.

Bavaria a explodat la golul trei marcat de Denis Drăguș

Allianz Arena a sărit în aer la golul trei marcat de Denis Drăguș în meciul de debut de la EURO 2024. Reușita atacantului, care a jucat la Gaziantep în sezonul trecut, arată forma bună prin care internaționalul român trece în acest sezon.

Totul a pornit după un corner executat scurt de Stanciu, care i-a pasat lui Dennis Man. După un dribling scurt al jucătorului de la Parma, acesta l-a găsit în careu pe Denis Drăguș, care a marcat pentru 3-0.

Golul lui Denis Drăguș vine ca urmare a prestației excelente a fotbalistului. Atacantul a făcut, poate, cel mai bun meci al carierei. S-a bătut de la egal la egal cu fundașii Ucrainei, nu a pierdut niciun duel aerian și a reușit să țină mingea aproape de picior.

Atacantul a avut un aport decisiv și la golul doi marcat de România, când a preluat mingea din propriul careu și a urcat cu ea la picior până în jumătatea aversă. După i-a pasat lui Dennis Man, care după un dribling nereușit, a întors mingea la Răzvan Marin care a marcat golul de 2-0.

Nicușor Stanciu a reușit golul turneului

Meciul cu Ucraina a marcat un moment important pentru Nicușor Stanciu, căpitanul României. Mijlocașul a intrat într-un top al select al jucătorilor români care au purtat banderola la Campionatul European.

Fostul fotbalist al celor de la FCSB a dat startul „fiestei” în minutul 30, după o execuție de excepție. Căpitanul României l-a executat pe Lunin, eroul celor de la Real Madrid, cu un șut în vinclu de la aproximativ 25 de metri.

Pe lângă reușita din minutul 30, Stanciu a fost aproape de un nou gol senzațional. Responsabilul cu faze fixe de la națională a trimis pe poartă direct din corner, dar mingea sa a lovit bara transversală.

„Ar fi cel mai frumos cadou pentru Edi Iordănescu. Va fi ceva special și unic pentru noi toți (n.r. intonarea imnului). Am mai trecut prin asta în 2016 și știu exact ceea ce se simte.

Coechipierii mei vor realiza ceea ce înseamnă să porți tricoul echipei naționale. Își vor da seama că e cel mai important lucru. Echipa României este conștientă de ceea ce are în față și ce trebuie să facă.

Dacă menținem același spirit și facem sacrificii toți. Trebuie să luptăm unul pentru celălalt, la fel cum am făcut în preliminarii, vom reuși să facem față cu brio oricărui adversar. La final, sperăm să ne îndeplinim obiectivul”, spunea Stanciu înainte de meciul cu Ucraina.

Articol realizat cu sprijinul VODAFONE, partener de conectivitate al FANATIK la EURO 2024.