Maros megyében két évvel ezelőtt, az országban az elsők között vezették be az elektronikus nyomkövetőket. Ezek a lábbilincsnek is nevezett szerkezeteket az elmúlt két évben azon személyeknek kellett viselniük, akik családon belüli erőszakos cselekedeteket követtek el, és ellenük távolságtartási parancsot bocsátottak ki.
A lábra vagy esetenként karra szerelt nyomkövetővel ellátott szerkezet jelezte mind a védett személynek, mind a rendőrségnek, ha az agresszor kevesebb mint száz méterre megközelítette az áldozatot.
A távoltartási parancs megszegése börtönbüntetéssel sújtható.
Kevesebb bűnügyi feljelentés
A Maros megyei rendőrség sajtószóvivője, Aurica Matei arról számolt be, hogy október elsejétől az elektronikus nyomkövetőket a hatósági felügyelet alatt és a házi őrizetben lévő személyeknek is viselniük kell.
A lábbilincs használatát így a családon belüli erőszakot elkövetők esetében is a bíróság rendelheti el szigorú feltételek alapján.
Maros megyében a január–augusztus közötti időszakban 34 esetben rendelték el a nyomkövető lábbilincs alkalmazását családon belüli erőszakot elkövetők esetében. Minden esetben távoltartási parancsot is kiadtak a bántalmazó nevére. Aurica Matei az eddigi számadatok alapján arról beszélt,
idén 21,43 százalékkal csökkent azon családon belüli erőszakos cselekedetek száma, amikor bűnügyi feljelentés történt.
Míg tavaly az év első nyolc hónapjában 1059 esetben történt bűnügyi feljelentést, amit az áldozat vagy valamelyik illetékes hatóság kezdeményezett, idén augusztus végig ez a szám 832 volt.
A szóvivő elmondta, bár a bűnügyi feljelentések száma csökkent, az erőszakos cselekedetek nem föltétlenül. Idén már 699 esetben vizsgálódott a megyei rendőrség a családon belüli testi bántalmazás vagy más agresszió miatt, ez a száma tavaly, ugyanebben az időszakban 638 volt.
Idén 147 esetben lépett közben a rendőrség fenyegetés miatt (tavaly az év első nyolc hónapjában 168 alkalommal), és 88 esetben szálltak ki a helyszínre, mert az agresszor megszegte a távoltartási parancsot (egy évvel korábban 90 esetben).
Idén a bíróságok már 183 tartós távoltartási parancsot adtak ki az áldozatok vagy hozzátartozók kérésére.
Mit kell tenni?
Fontos tudnivaló, hogy amennyiben valaki fenyegetve érzi magát, hívhatja az 112-es sürgősségi telefonszámot, és a körzeti rendőr kiszáll a helyszínre. A bántalmazást vagy a veszélyhelyzetet bejelentheti szomszéd, rokon, de oktatási és egészségügyi intézményekben dolgozó is. A helyszínre kiszálló rendőr a látottak, hallottak alapján kiadhat egy ideiglenes távoltartási rendeletet, amely alapján kötelezik a feltételezett bántalmazót, hogy hagyja el az otthont, és ne közelítse meg, ne vegye fel a kapcsolatot az áldozattal.
Ez a végzés öt napig érvényes, és ez idő alatt az áldozatnak kell kérnie a tartós távoltartási parancs kibocsátását.
Fontos tudni, hogy a kevésbé veszélyesnek minősített bűncselekmények esetén (ütés, fenyegetés, családtagok közötti lopás, nem súlyos formájú nemi erőszak, rongálás) csak akkor indul bűnügyi eljárás és kivizsgálás, ha az áldozat panaszt tesz.
A családon belüli erőszak országos hívószáma: 0800 500 333. Az RMDSZ által létrehozott nőijog-védő ügyelet telefonszáma: 0725-109-757, itt irodaszolgálatot biztosítanak hétköznap 9–16 óra között, tanácsot, választ lehet kérni e-mail-ben is a noijogvedougyelet@rmdsz.ro címen.