Erou la FC Barcelona. Super-starul care a câştigat Liga Campionilor după ce i-a murit sora

FC Barcelona nu înseamnă numai binecunoscuta echipă de fotbal, care în 2024 a fost depăşită net de marea rivală Real Madrid. Din motive de marketing, acelaşi nume este folosit şi de echipa de handbal masculin a clubului catalan, care sâmbătă, 9 iunie, a câştigat pentru a 12-a oară în istorie trofeul Ligii Campionilor. FC Barcelona s-a impus în Final 4, turneul desfăşurat la Koln, învingând în ultimul act gruparea daneză Aalborg, scor 31-30.

Sora lui Dika Mem a decedat la finalul lunii mai

Unul dintre cei mai buni jucători de la FC Barcelona a fost francezul Dika Mem, colosul de 1.94 metri şi 104 kilograme încheind finala cu 7 goluri marcate din 11 aruncări. Este cea de-a treia Ligă a Campionilor din palmaresul personal al lui Dika Mem, triumful din acest an venind însă în condiţii dramatice.

Astfel, la finalul lunii mai, Dika Mem a trecut printr-o tragedie familială, sora de 17 ani a handbalistului, Olivia, decedând ca urmare a unei boli grave. Starul de la FC Barcelona a fost nevoit să plece de urgenţă în Franţa pentru înmormântare, revenind direct la turneul final al Cupei Spaniei, un alt trofeu câştigat de catalani în acest final de sezon, la 2 iunie.

”Evident, nu e uşor. Dar după ce am vorbit puţin cu familia, mi-am spus că trebuie să merg mai departe. De unde este ea acum, i-ar place să fiu fericit şi să dau totul pe teren. De aia vreau să câştig Liga Campionilor şi să-i dedic victoria”, au fost cuvintele lui Dika Mem înainte de turneul Final 4 câştigat de FC Barcelona.

Dika Mem a marcat peste 100 de goluri în Liga Campionilor

”E o maşină”, spun colegii de echipă de la FC Barcelona despre căpitanul lor, Dika Mem, 26 de ani, care a marcat 106 goluri în campania câştigătoare din Liga Campionilor, fiind al doilea marcator al competiţiei, după polonezul Kamil Syprzak de la Paris Saint-Germain.

Aşa cum îi stă bine unui lider, Dika Mem e văzut deseori încurajându-şi cu fermitate colegii în timpul time-out-urilor, chiar în limba spaniolă. ”Este un exemplu pe teren şi în relaţia cu coechipierii, o persoană foarte drăguţă”, spune antrenorul Carlos Ortega despre elevul său.

Dika Mem este un caz izolat în handbalul de mare performanţă, francezul apucându-se de acest sport abia la 13 ani, la clubul Eaubonne. Peste numai 4 ani, în 2015, a făcut pasul către o echipă profesionistă de top, Tremblay, unde în primul an a marcat aproape 100 de goluri în 25 de meciuri.

Dika Mem e campion olimpic, mondial şi european cu naţionala Franţei

FC Barcelona a observat imediat potenţialul enorm al lui Dika Mem, pe care l-a transferat în 2016. Cu francezul imperial în linia de 9 metri, catalanii au ajuns la o serie impresionantă de 14 titluri consecutive în Spania, dintre care ultimele opt au fost cu golgheterul Dika Mem în echipă.

Dika Mem impresionează nu numai la FC Barcelona, ci şi în naţionala Franţei, făcând parte dintr-o generaţie de vis. De altfel, Dika Mem şi-a trecut în CV toate titlurile majore la nivel internaţional, el fiind campion mondial în 2017, campion olimpic la JO 2020 şi campion european în 2024.