Gică Hagi, monument de dezamăgire după Buzău – Farul 1-0: „Trebuie să schimbăm ceva pentru că o să fie foarte greu”. De ce l-a scos pe Radaslavescu la pauză

Nou-promovata Buzău a dat lovitura și a învins-o pe fosta campioană Farul Constanța. Înfrângerea i-a lăsat un gust amar managerului tehnic al „marinarilor”, Gică Hagi.

Hagi, după Buzău – Farul 1-0: „Jucătorii care au intrat trebuiau să facă mai bine”

Farul are un început modest de campionat. În 11 etape, echipa lui Hagi a strâns doar 12 puncte, din trei victorii, trei remize și cinci eșecuri. Ultima înfrângere a venit pe terenul nou-promovatei Buzău, scor 0-1, singurul gol al meciului fiind marcat de Dario Canadija.

„Un meci în care n-am făcut lucrurile cum trebuia, nici defensiv, nici ofensiv. Destul de lenți ofensiv. Greșeli multe… Ar trebuie să fim mult mai conectați, cu o atitudine mult mai bună. Vor, își doresc, dar trebuie să schimbăm ceva pentru că o să fie foarte greu.

Jucătorii care au intrat trebuiau să facă mai bine. Reușita nu vine dacă tu nu împingi lucrurile, mai ales în ultimii 35 de metri. Să combini, să ai execuții, să fii limpede la minte, lucruri importante pe care nu le-am avut în seara asta”, a declarat Gică Hagi, după Buzău – Farul 1-0.

Eduard Radaslavescu, schimbat la pauză

Managerul tehnic al Farului a vorbit și despre situația lui Eduard Radaslavescu (20 de ani). Proaspăt reîntors de la FCSB în vară, mijlocașul ofensiv a avut o prestație modestă la Buzău și a fost schimbat la pauză de Hagi.

„N-a jucat doi ani (n.r.- Radaslavescu, înlocuit la pauză). Schimbarea se face la pauză când vrei să aduci altceva. Am vrut să întărim anumite lucruri, am mers mai bine, dar, repet, în ultimii 30 de metri, mai nimic. După această înfrângere, e clar că lucrurile sunt grele.

Va fi un an greu pentru noi, din toate punctele de vedere. Jucătorii trebuie să joace mai bine în deplasare. Orice meci vine e greu pentru noi. Ne liniștim o zi-două și apoi ne încărcăm.

Totul în fotbal durează o zi. Că e o victorie sau un eșec, durează o zi”, a adăugat managerul tehnic al Farului.

Radaslavescu nu pare să fie în apele sale nici după revenirea la Farul. Câștigător al campionatului și al Supercupei cu FCSB, mijlocașul de 20 de ani s-a întors la malul Mării Negre din postura de jucător liber. A bifat 7 prezențe în tricoul „marinarilor”, dar fără să aibă vreo realizare.