Gyűlések, egyeztetések, dokumentumpótlások a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának ügyében

Gyűlések, egyeztetések, dokumentumpótlások a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának ügyében

Egy ideje nem sokat lehet hallani arról, hogy mi zajlik a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kollégiumánál, ahol 2023. december 18-án a kétszintes bentlakás egyharmada összedőlt, miután az épület külső fala, amely mellett két méter mély vízelvezető árkot ástak, leomlott. A romok négy diákot temettek maguk alá, közülük kettő elhunyt.

A biztonságba helyezési munkálatokhoz a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal a szerkezeti szakvélemény alapján még december 27-én, sürgősségi eljárásban kiállította az építkezési engedélyt, ugyanakkor januárban arról is beszámoltunk, hogy

az építkezési felügyelőség által kinevezett szakértő szakvéleményében két fázisban határozta meg a beavatkozások menetét.

Elsőként egy sürgősségi beavatkozást írt elő, amellyel a sérült, pince nélküli épületszárnyat stabilizálják ideiglenesen, amíg sor kerül a második fázisra, amikor a nem sérült pincés épületszárny és a tornaterem teljes felújítására kerül sor, és a sérült épületrész is újraépül.

Az első fázisnak már jó ideje a végére ért a kivitelező, jelenleg nem zajlanak munkálatok, a bentlakás körbekerített területe pedig teljesen le van zárva.

A munka befejeződött, változás egyelőre nem történt

A december 18-án történt bentlakásomlás óta az épület és az udvar mellett

le van zárva a beomlott épületrész előtt húzódó rövid útszakasz is.

A lezárást az urbanisztikai osztály azért kérte a kivitelezőtől még a tragédia hetén, mert nem lehetett tudni, hogy pontosan mennyi földet szedtek le és hordtak el az említett út alatti domboldalból – amely már a bentlakás udvarához tartozik –, így

biztonsági okokból jobbnak látták elzárni a forgalom elől, ameddig annak a kitámasztása meg nem történik.

Noha alig néhány méterről van szó, a városi forgalom fontos útvonala a Baróti Szabó Dávid utcának az a kis része, hiszen a Márton Áron teret és a Kossuth Lajos utcát összekötő szakasz egy részéről beszélünk, amelyen sok autós kikerülte a sokszor túlzsúfolt Kossuth Lajos utcát.

Mostanra az említett domboldal megtámasztását és az állagmegőrzési munkálatokat is sikerült befejeznie a kivitelezőnek, az útszakaszt azonban még mindig nem szabadították fel, így a városházán arról is érdeklődtünk, mi ennek az oka. Ugyanakkor arra is rákérdeztünk, hogy állnak jelenleg a bentlakás körüli munkálatok.

Hiányos dokumentáció hátráltatja a folyamatokat

Zörgő Noémi városházi sajtószóvivő kérdésünkre arról tájékoztatott, hogy éppen szerdán volt egy gyűlés, amelyen többek között részt vett az iskola vezetősége, az építésvezető, a tervező és a kivitelező. A gyűlésen az urbanisztikai osztály vezetője és a főépítész felsorolta, hogy

mivel kell kiegészítsék az illetékesek azt a tervezési és engedélyezési dokumentációt, amelyet korábban letettek annak érdekében, hogy az épületnél elkezdhessék a beavatkozások második fázisát, mivel azt a hiányosságok miatt nem tudták elsőre elfogadni.

A városháza sajtósa kifejtette: a jelenlévők megértették a problémákat és ígéretet tettek arra vonatkozóan, hogy

még ezen a héten pótolják a hiányzó iratokat.

„Ha az rendben lesz, akkor kezdeményezheti az egyház az átvételezési folyamatot – melynek során értesíteni kell az illetékes hatóságokat és az építési felügyeletet is” – fogalmazott a Zörgő Noémi, hozzátéve, hogy ez leghamarabb a jövő hónap második felében történhet meg, de pontos időpontot nem tudnak meghatározni, mert most minden attól függ, hogy a tervezőnek mikor sikerül pótolnia a hiányzó dokumentumokat.

A sajtószóvivő ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a Baróti Szabó Dávid utca lezárt részére is akkor lehet visszaengedni a forgalmat, amikor a teljes dokumentáció rendben lesz és megtörténik a munka átvétele, ugyanis a lezárt útszakasz is az egyház magánterületén húzódik.

Please follow and like us:
Pin Share