Kiderült a csütörtöki pódiumbeszélgetésből, hogy mi érdekli a gyergyószékieket

Kiderült a csütörtöki pódiumbeszélgetésből, hogy mi érdekli a gyergyószékieket

A gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban tartott nyilvános beszélgetés a helyitől indult az általános felé. A magyar polgármestereknek fontos feladata a közösségépítés – mutatott rá Kelemen Hunor, Barti Tihamér pedig arra világított rá, hogy Gyergyószéken mások a prioritások és a közösség elvárásai a magyar többségű településeken, mint a szórványban: az előbbiek esetében az infrastruktúra és egyéb fejlesztéseket várják az emberek, míg a szórványban az is nagy dolog, ha néha valamilyen magyar kulturális rendezvényen vehetnek részt az emberek.

A beszélgetés rövid idő alatt az uniós választások témaköre felé kanyarodott. Kelemen Hunor felvezetésként egy friss közvélemény-kutatás eredményét ismertette, miszerint

az Unió tagállamaiban a lakosság 64 százaléka elégedetlen az Európai Unió vezetőinek munkájával, de több mint 90 százalék úgy látja, hogy ennek ellenére szükség van az unióra.

Változást akarnak tehát az emberek, de mindenki másként látja, hogy miként is kellene változnia az Uniónak – tette hozzá.

A szövetségi elnök Erdélyből nézve rámutatott, az uniós csatlakozás nagy elvárásai nem teljesültek, de azt is figyelembe kell venni, hogy azóta egymást követték a krízisek, a gazdasági válságtól kezdve a migráción, a járványon át a mostani háborúig, amelyek akadályozták a remélt fejlődést. A válságokra adott nem megfelelő válaszok pedig elégedetlenséget szültek az EU polgáraiban. „Ezzel párhuzamosan pedig

csökkent a remény, hogy jobban fogunk élni mint korábban. Ezért tapasztalható egy általános szkepticizmus az Unió iránt”

– fogalmazott Kelemen Hunor.

Nem egyszerű a mozgósítás

Nem könnyű így mozgósítani arra az embereket az európai parlamenti választásra. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ne lennének látható előnyei is annak hogy Románia az Unió része. Amint Barti rámutatott, Gyergyószék településein összesen 74 millió lej folyik be a helyi adókból, ezzel szemben a múlt évben 800 millió lej értékben írtak alá az itteni önkormányzatok beruházásokra finanszírozási szerződéseket.

„Nagyon fontos az RMDSZ-nek, az erdélyi magyarságnak, hogy képviselve legyen a brüsszeli döntéshozásban is. Az oda bejutó képviselők jelentik a mi hangunkat” – hangzott el.

Ott kell lenni és meg kell változtatni az Uniót

– mutatott rá Kelemen Hunor.

A háború vagy béke témakör sem maradt ki a beszélgetésből. „Mi békét akarunk, és ez nem azt jelenti, hogy oroszpártiak lennénk. Az élet pártján vagyunk a halállal szemben” – szögezte le Kelemen.

Kérdések és válaszok

Az esemény második részében a nagy többségében gyergyószéki RMDSZ-es tisztségviselők, illetve jelöltek által alkotott közönség tehetett fel kérdéseket. A válaszokból kiderült,

az RMDSZ semmiképpen nem támogatja Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök újraválasztását az Európai Bizottság elnöki tisztségébe.

Románia közigazgatási újraszervezése a mostanában újra napirendre került formában pedig óriási kockázatot jelent, elfogadhatatlan, hogy a székelyföldi megyéket egy román többségű nagy megyébe olvasszák be. Ezt mindenképpen meg fogják akadályozni – szögezte le határozottan Kelemen Hunor.

A gyergyószentmiklósi jégpálya újjáépítése egy bonyolult projekt, de a megvalósítását ki fogják harcolni – ígéri a szövetségi elnök.

Felvetődött még, hogy a bölcsődeprogram után egyre inkább szükség lenne öregotthonépítési programra, és reformra volna szükség a közbeszerzések terén, hogy ne feltétlenül a legolcsóbb ajánlatot tevő cégek legyenek előnyben, hanem azok, akik már bizonyítottak és jó minőségű munkát végeznek.

Please follow and like us:
Pin Share