Marosvásárhely idei költségvetésében több tízmillió lej van elkülönítve a tanintézmények felújítására, kibővítésére, felszerelésére. 15,21 millió lejt a helyi költségvetésből biztosítanak az óvodák, iskolák általános karbantartására, felújítására, de vannak uniós és országos pénzalapokból kapott, vissza nem térítendő támogatások is, amelyekből iskolaépületeket újítanak fel, bővítenek. Az idei költségvetésben szerepel például, hogy az országos helyreállítási terv (PNRR) programban kapott finanszírozásból hőszigetelnek tíz oktatási intézményt.
Horațiu Lobonțtól megtudtuk, hogy
a megbízott cégek jelenleg az Alexandru Papiu Ilarian Főgimnáziumban, a Constantin Brâncuși Szakközépiskolában, a 7 számú Általános Iskolában, a Mihai Eminescu Pedagógiai Főgimnáziumban és a 10-es Számú Napköziotthonban dolgoznak.
Ezeken a helyszíneken felújítják a tantermeket, mosdókat és felszerelik a laboratóriumokat. Felújítják a sportcsarnokokat és sportpályákat, továbbá a napközinél rendbe teszik a játszóteret is.
A Constantin Brâncuși épületében leszerelték a csempekályhákat és modern kazánokat, fűtőtesteket szereltek fel. Megtudtuk, hogy ezután már minden, a polgármesteri hivatalhoz tartozó iskolaépületben korszerű berendezésekkel melegítik ki az osztálytermeket a hideg időszakban. Városszinten csak az Unirea Nemzeti Kollégiumban maradtak még csempekályhák, de az az épület nem a város tulajdonában van.
Az illetékestől megkérdeztük, hogy mi történik a Friedrich Schiller Általános Iskolában, ahol már tavaly elkezdték az manzárdosítást, és emiatt a diákok más iskolában kellett folytassák a tanulmányaikat. Lobonț elmondta, hogy ott még a manzárdosítás megkezdése előtt megrepedtek a tartófalak, és abba kellett hagyni a munkálatokat. Elkészült egy újabb felmérés, kiderült, hogyan és hol kell megerősíteni a falakat, a legutóbbi tanácsülésen pénzt is rendeltek a pluszmunkálatokra, így hamarosan folytatják az uniós pénzalapokból megkezdett iskolabővítést. Ősztől a Schiller diákjai továbbra is más épületben, más lakónegyedben kezdik a tanévet.
A nyári vakáció előtt kisebb cirkusz volt az egyik Egyesülés negyedi óvodában, ahol a szülők nem tudták, hogy mi történik, ha megkezdik az óvoda bővítési munkálatait, hová költöztetik a csoportokat. Érdeklődésünkre a városházi igazgató elmondta, hogy már készül az óvoda bővítésének terve,
a munkálatoknak előreláthatóan csak jövő tavasszal fognak neki.
Még nem született végleges döntés arról, hogy hova helyezik a kicsiket, de ezt mindenképpen át fogják alaposan beszélni a szülőkkel is. Ősztől azonban még a megszokott helyen fogadják a napköziseket, óvodásakat.
Megkérdeztük azt is, hogy az idei költségvetésben szereplő, hőszigetelésre váró iskolaépületek közül valamelyikben elkezdték-e a munkálatokat. Azt a választ kaptuk, hogy egyelőre csak a tervek készülnek el, de a tulajdonképpeni munkálatokra még várni kell. Szintén szerepel a költségvetésben, hogy
le kell bontani a kereskedelmi gimnázium bentlakását.
Mint ismert, a dombon lévő épület falai az évek során megrepedtek és a sportcsarnok használhatatlanná vált. Lobonț elmondta, elindították a lebontási folyamatot, de erre előreláthatóan idén nem kerül sor. Majd egy könnyűszerkezetű sportcsarnokot szeretnének felépíttetni, hogy a diákoknak legyen ahol tornaórát tartsanak.
Mivel a Bolyai Farkas Elméleti Líceum 0–4. osztályai ősztől átköltöznek a református egyház új, Iskola utcai iskolájába, üresen marad a volt 6-os számú általános iskola épülete, amely a mentőszolgálat mellett található. Megkérdeztük, hogy milyen elképzelései vannak ezzel az épülettel kapcsolatban a városvezetésnek, ugyanis szó volt a korábbi években arról, hogy esetleg egy bentlakássá alakítják. Az illetékes azt válaszolta, hogy egyelőre nem született döntés arról, hogy mi lesz azzal az ingatlannal.