Metz – St Etienne se joacă acum. Final tensionat. Echipa lui Boloni a rămas în 10 oameni în debutul meciului. Video

Fanii lui Metz s-au bătut pe stradă cu „tifosi” celor de la Saint Etienne și doar poliția a putut să oprească incidentul iscat, dar prin folosirea echipamentelor din dotare.

Fanii lui Metz s-au bătut în stradă înaintea finalei cu Saint Etienne! Poliția a intervenit cu gaze lacrimogen

Fanii echipei antrenate de Ladislau Boloni a dus războaie adevărate în stradă cu susținătorii lui Saint Etienne. Poliția a intervenit cu gaze lacrimogen pentru a calma spiritele.

„La fața locului, au rămas resturi de la bombele fumigene, gaze lacrimogene și sticlă. Aproximativ 150 de susținători din Saint-Etienne și Metz s-au întâlnit în jurul prânzului, în această duminică, 2 iunie, în spatele gării din Metz pentru a da lupta. Poliția națională a intervenit rapid. Pentru a dispersa mulțimea, poliția a folosit gaze lacrimogene. Unii suporteri s-au refugiat în parcarea Indigo Pompidou.

Cel puțin cinci persoane au fost îngrijite și readuse la sediul poliției din Metz”, se arată în postarea celor de la Le Républicain Lorrain.

Metz va fi gazdă duminică, 2 iunie, de la ora 18, în returul barajului de menținere/promovare cu Saint Etienne, fosta formație a lui Bănel Nicoliță câștigând primul meci, cu 2-1.

Urmele lăsate de gazele lacrimogen

Ladislau Boloni, meci decisiv pentru menținerea în Ligue 1

Ladislau Boloni, fostul selecționer al României, dispută duminică, 2 iunie, manșa retur a barajului de menținere/promovare cu Saint Etinne.

Metz a pierdut în manșa tur a barajului de menținere/promovare în Ligue 1 disputată pe stadionul „Stade Geoffroy-Guichard” din Saint Etienne, cu scorul de 1-2.

Ibrahim Sissoko a deschis scorul pentru Saint Etienne în minutul 19, însă băieții antrenați de Ladislau Boloni au restabilit egalitatea fix înaintea pauzei, prin golul lui Ismael Traore. Golul decisiv a fost marcat pe final, prin reușita Irvin Cardona din minutul 80, gol ce a dus la victorie lui Saint Etienne.

Saint Etienne a ajuns la baraj după ce a terminat pe locul trei campionatul din Ligue 2. Pentru a ajunge să dispute finala barajului cu Metz, fosta echipă a lui Bănel Nicoliță a mai trebuit să treacă peste Rodez, echipă pe care a învins-o cu scorul de 2-0.

Echipa antrenată de Ladislau Boloni a terminat sezonul pe locul 16, care duce la barajul pentru menținere/promovare în Ligue 1. Metz s-a salvat după al 5-lea criteriu de departajare în lupta de la distanță cu Lorient pentru evitarea retrogradării directe.