Mint egy kisebb lakodalom: egyre drágább ünnepé válik a ballagás

Mint egy kisebb lakodalom: egyre drágább ünnepé válik a ballagás

Valamikor a tömbházakban, ideiglenesen berendezett stúdiókban készültek a ballagási kártyába kerülő képek, és a családi házak udvarán, tömbházlakások szobáiban tartották a ballagási ebédet; a felszolgálók pedig a szomszédasszonyok voltak.

A lányok – a könyvek mellett – a stafírunghoz szükséges edény- és kristálypohár-készleteket kaptak ajándékba, a fiúk bőrnyakkendőt vagy aranyláncot, ritkán ajándékozott valaki pénzt, ám sok esetben az is a szülőkhöz jutott. A bankettre beszerezett ruha kiválasztásakor, illetve a szabóval való elkészítésekor inkább a praktikusság volt a szempont, mint az egyediség.

Változnak az idők, így az, hogy milyen kiadásokkal jár ma egy ballagás és bankett két, frissen érintett mesélte el a Székelyhonnak.

Időben elkezdtek gyűjteni

Ma már a csillagos égig érnek a kiadások, és csak a pénztárca és a józan ész szab határt – meséli az egyik marosvásárhelyi édesanya, akinek a Bolyai Farkas Elméleti Líceumból ballagott el a gyermeke.

A szülők, közös megegyezés alapján már a gyerek tizenegyedik osztályos korában rendszeresen gyűjtöttek pénzt, készülve a ballagási kiadásokra.

Ezt egy pénztárosnak kinevezett szülő szedte össze és tartott nyilván; két iskola év során ez az összeg személyenként 1300 lejre gyarapodott. Ebből fizették ki a tablót, a tablóképet, akárcsak a kártyákat és a képeket, valamint a ballagási ünnepély megörökítését, a tanárok ajándékát és a bankettet. Még arra is futotta, hogy az érettségi idejére csokit és vizet biztosítsanak ebből a diákoknak.

Háromszáztól ezerötszázig

A ballagáshoz hozzátartozik egy új rend ruha és cipő is, hiszen bankettre megy a diák.

Az öltönyök ára, inggel ezer lejnél kezdődik, egy valamirevaló cipő is legalább háromszáz lej.

Aki igazán elegáns akar lenni, annak mandzsettás ing kell – meséli az édesanya, akitől azt is megtudtuk, hogy Marosvásárhelyen a szülők nagy része megajándékozza érettségire készülő gyermekét. Ők egy órát vásároltak a gyermeküknek, de

nem ritka, hogy a ballagó diák – ha van gépjárművezetői engedélye – autót kap ajándékba.

És akkor még nem beszéltünk a családi ebédről, amelyet ma már szinte mindenki vendéglőben tart. A vásárhelyi édesanya elmondta, ők egy egyszerűbb menüt választottak, ami személyenként 150 lejbe került, és ehhez még hozzáadódik az italfogyasztás és a sütemény. Ha kicsi is a család, több ezer lejes költség ez. Igaz, a fiatalt is megajándékozzák és ebből, a legtöbb szülő – ha megteheti – akkor nem vonja le az ebéd árát.

Jelentős kiadás a családnak

A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egyik végzősétől megtudtuk, hogy az elmúlt időszakban, a ballagásra, bankettre készülve milyen kiadásaik voltak. Mint sorolta:

tizenkettedikben havonta ötven lejt adtak össze és ebből az ötszáz lejből kifizették a bankett költségeit és a tablót.

Ezen felül az osztályfőnöknek fejenként nyolcvan lejből vettek ajándékot, a kártya, fényképek és borítékok csaknem 200 lejbe kerültek. A bankettre a lányoknak a ruha és a cipő hozzávetőlegesen 550 lej volt.

A családi ebéd, vendéglőben, népesebb családdal 20 000-25 000 lejjel terheli a család költségvetését.

Beszélgetőtársunk azt mondta, hogy Csíkszeredában a család nem vesz külön ajándékot, hiszen minden ballagási költség, beleértve az ünnepi ebéd kiadásait, úgyis a szülőket terheli. De a ballagók szoktak ajándékot kapni a keresztszülőktől, a megszokott pénzbeli támogatás mellett.

Please follow and like us:
Pin Share