Művészeti kavalkád, történelmi séta a nagyajtai várfesztiválon

Művészeti kavalkád, történelmi séta a nagyajtai várfesztiválon

A régóta megálmodott várfesztivált a Jurta Egyesület szervezi, amely már húsz éve a helyi és regionális közösséget igyekszik különböző gyerek- és ifjúsági tevékenységekkel színesíteni-gazdagítani. Fő céljának tekinti, hogy a különböző rendezvények által a fiatalok és gyerekek mindennapjaiba világi és szakrális értékek köré, közösségi életformát teremtsen. A várfesztiválon azonban nemcsak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is élménydús programot kínálnak, amelyben központi szerepet kap a zene, a képzőművészet és a népművészet.

Ízelítő a hétvégéből

Péntek délután nyílik meg, és vele együtt az ugyancsak három napon át tartó kézműves vásár is. Az első napot, a színjátszók és néptáncosok fellépését követően a Tárkány Művek koncertje zárja.

Szombat délben az érdeklődők vezetett séta formájában ismerhetik meg a 14. századi unitárius templom történetét, majd orgonakoncertre is sor kerül. Ekkor már nyílnak a kézműves standok, kezdődnek gyerekfoglalkozások, amelyek során többek között tányérfestésre és nemezelésre is lesz lehetőség.

A programot előadások színesítik, de a várszínpadon is pezseg az élet, egyik koncert követi a másikat; az este öröménekléssel, nótaesttel zárul a Lelkes zenekar közreműködésével.

Vasárnap 11 órától ünnepi istentiszteletetet tartanak, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke pedig Erdővidéket mutatja be régi térképek alapján. Végül a Gazdag Miklós Polgári Daloskör fellépésével búcsúzik az idei várfesztivál.

A háromnapos fesztivál teljes programja elérhető a honlapon.

Már a látványért is érdemes

A nagyajtai Varjúvár-dombot uraló templom felújítását 2022-ben fejezték be. Amint azt Fekete Levente unitárius lelkész korábban elmesélte a Székelyhonnak: várfal és három bástya által oltalmazott építmény a legrégebbi szakrális központja a falunak, hiszen 1350-es években épült római katolikus templomként. Azóta kiegészítették, javították, ma régi-új köntösben várja látogatóit.

Különlegességét képezik a Szent László-legendát megörökítő freskók, a hálós boltozat, a 300 éves szószék és virágmotívumos kazetták, a több mint százéves orgona.

Természetesen a bástyák is emelik történelmi jelentőségét, sőt, ezekben tematikus kiállítótereket rendeztek be, amelyekben a templomerődről, a felekezet múltjáról, Nagyajta híres személyeiről is értékes információkat tudhatunk meg.

A várfesztiválra a belépés ingyenes, a rendezvény partnerei a Nagyajtai Unitárius Egyházközség, Nagyajta Község Polgármesteri Hivatala. Fő támogatói a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Magyar Turisztikai Ügynökség, Kovászna Megye Tanácsa, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Háromszéki Szervezete, valamint a Nagyajtai Unitárius Egyházközség amerikai (madisoni) testvérgyülekezete .

Please follow and like us:
Pin Share