Oltottak és oltatlanok, azaz ki hogyan élte meg a koronavírus-világjárványt

Oltottak és oltatlanok, azaz ki hogyan élte meg a koronavírus-világjárványt

A nagyváradi születésű írónő jelenleg Angliában él, viszont a világjárvány ideje alatt Magyarországon tartózkodott, így az anyaországi tapasztalatokkal maradt a koronavírus okozta korlátozásokról.

Az Oltottak és oltatlanok a második megjelent kötete, összetételében pedig több interjúból áll, oltottakkal és oltatlanokkal beszélgetett.

A héten Csíkszeredába is ellátogatott, hogy újonnan kiadott könyvét bemutassa a nagyközönségnek.

„A középutat képviselem” – fogalmazott Noll-Szatmári Enikő az oltásokkal kapcsolatban kialakult pártfoglalásáról. Mint mondta,

2020-ban figyelő üzemmódba lépett és kutatásba kezdett.

Megfigyelte, hogy a kormány korlátozásaira hogyan reagálnak az emberek, illetve kutatómunkájában arra a kérdésre kereste a választ, hogy hogyan élték túl a múlt században a spanyolnáthát az emberek. Szerinte „politikai töltetű vírusról van szó” olyan szempontból, hogy

a kormány a korlátozásokkal az emberi alapvető jogokat sértette meg, ilyen volt a maszkviselési kötelezettség, illetve a kijárási tilalom.

Négy év telt el a szigorú korlátozások óta, az írónő pedig úgy vélte, ez elég idő volt ahhoz, hogy hátralépjünk és „gondoljuk újra mindazt, ami történt”.

„Gondoljuk újra mindazt, ami történt”

Az újragondolás jegyében kezdett neki interjúkötetének, amiben oltottakkal és oltatlanokkal egyaránt beszélgetett arról, ki hogyan emlékszik vissza a vírus tombolásának idejére. Az interjú műfaja nem volt idegen korábban sem Noll-Szatmári Enikőnek, hiszen korábban egy podcastet is vezetett YouTube csatornáján.

A kötetben 21 személyt szólaltatott meg, orvosokat, tanárokat, egyetemi hallgatókat, de beszélt traumatológussal, zenésszel, fogorvossal is.

Az Oltottak és oltatlanok beszélgetései egy-egy fejezetbe rendeződnek a könyvben, mindegyiknek adott az írónő egy-egy fantázianevet, illetve a megszólalóknak álneveket az interjúalanyok kérésére.

Az első fejezet például az Orvosból jeles címet viseli, továbbá

az 55 éves, oltatlan Mártont szólaltatja meg, aki a pandémia ideje alatt sebészként tevékenykedett.

Márton az interjúban arról beszélt, hogy milyen kétségei voltak a vírussal kapcsolatban, illetve arról, hogy miken „csodálkozott el”, amikor az oltás témája bekerült a híradókba, a médiába. Márton orvosként a kórházi tapasztalatait osztja meg az olvasóval, hogy

a kórházak a kényszerhelyzetben hogyan alkalmazkodtak a sok beteghez, illetve az ismeretlen betegséghez.

A könyvbemutatón az írónő első kötetéről is beszélt, a Bezárváról, hiszen abban ő maga osztja meg gondolatait és élményeit a pandémiáról.

Le kellett írjam, hogy megmaradjon”

– fogalmazott.

Könyvének célja elsősorban az, hogy élménybeszámolóként fennmaradjon az utókor számára, így szó van benne tüntetésekről, akárcsak az oltatlanság miatt kirúgott alkalmazottakról is.

Please follow and like us:
Pin Share