Sepsiszentgyörgy önkormányzata 2013-ban indította el a de minimis támogatási programot, melynek kedvezményezettjei a városban bejegyzett székhellyel (vagy munkaponttal) rendelkező cégek lehetnek, bizonyos feltételekkel.
Talán éppen ez a feltételrendszer magyarázza – hiszen az igénylési folyamat viszonylag egyszerű – hogy
nem mindenki igényeli vissza ingatlanadója egyharmadát, vagy akár felét.
A pályázati útmutató szerint ugyanis a visszakapott összeget a cégek
A visszatérítendő összeg nagyságát ugyanakkor szintén több tényező befolyásolja:
mekkora az átlagfizetés a cégen belül,
helyi cégektől vásárol-e az igénylő,
illetve kitétel az is, hogy egy vállalkozás által három év alatt visszakapott összeg nem haladhatja meg a 300 000 eurót.
Edler András, a de minimis (csekély összegű támogatás) pályázatot menedzselő Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta, idén hogy a kéréseket összesítve szükségesnek látták azt kérni az önkormányzattól, hogy növelje meg a 2024-2027-es többéves program keretösszegét, illetve az egy évre leosztott összeget 1 600 000 lejről 1 900 000 lejre. Erre azért volt szükség, mert
az ingatlanok értékének növekedésével (amelyet az infláció is magyaráz) a visszatérítendő ingatlanadók összege is növekedik.
Számszerűleg egyik évről a másikra nincs nagy különbség a pályázó cégek között, tavaly 118 tett le finanszírozási kérést, idén 123 vállalkozás óhajt élni a de minimis támogatással, de ez a szám még mindig kevesebb mint fele a Sepsiszentgyörgyön ingatlannal rendelkező cégeknek.
Az elmúlt évben a megyeszékhelyi önkormányzat mintegy 12 millió lejt fordított vissza a helyi vállalkozásoknak a befizetett ingatlanadókból.
„Antal Árpád polgármesternek volt egy ígérete, mely szerint egy támogatásra jogosult cég sem marad a pénze nélkül” – mondta Edler András, így a városi tanács november 28-án tartott ülésének napirendjén szereplő határozattervezet szerint vélhetőleg a Kereskedelmi Kamara – illetve az igénylő vállalkozások – meg is kapják az aktualizált összeget.