Székelyudvarhelyi tanácsülés egy jó kis számháborúval

Székelyudvarhelyi tanácsülés egy jó kis számháborúval

Megvalósítások és számonkérések, hatékonyságról és sikertelenségről szóló viták – érződött már a csütörtöki tanácsülésen is, hogy a kampányhajrá időszakában vagyunk. Eredetileg 24 határozattervezet szerepelt a testület napirendjén, ezt az ülés elején 31-re bővítették, majd két, jogi szolgáltatások igénybevételéről szóló tervezetet visszavontak, ugyanis hiányzott a szakbizottságok véleményezése.

Gálfi Árpád polgármester, miután bejelentette, hogy sikerült megtalálni a fűtésszolgáltatási problémára a megoldást, a hat pályázati projekt folytatásához szükséges határozattervezetek, valamint a 2023-as zárszámadásról szóló tervezet kapcsán hosszan sorolta a beruházásokat, valamint elmondta, hogy

tavaly soha nem látott mértékű beruházást sikerült megvalósítani 87 millió lej értékben, aminek a jó része pályázati forrásokból származik.

„Én azt javaslom önöknek, nagyon tisztelettel, hogy jó szívvel szavazzák meg ezt a határozattervezetet, már csak azért is, mert az összes vitánk és vesződésünk ellenére ezek a megvalósítások maradnak meg. Ezek a projektek az önök önkormányzati képviselői ideje alatt valósultak meg, ezekről tudnak majd mesélni a gyerekeiknek, unokáiknak” – fogalmazott.

A képviselő-testület nem fogadta el a 2023-as zárszámadásról szóló határozatot. A tervezet bemutatásában elhangzott, hogy

a jövedelmi oldalon a 2023-as évben 170,4 millió lejt valósított meg a város – 79,9 millió lej saját jövedelem –, ami 80 százalékot jelent.

A jövedelmi oldal szerkezetét tekintve 47 százalékot tesz ki a város saját jövedelme. A költségvetési támogatások teszik ki az összjövedelem 53 százalékát. A költségvetési támogatásokat nézve

áfavisszaosztásból 20 millió lejt kapott a város tavaly, működésre 4,1 millió lejt, beruházásra pedig 66,24 millió lejt összesen.

A pályázatok támogatására 66 millió lejt biztosítottak, ez a betervezetthez képest 71 százalékos megvalósítást jelenti. A kiadási oldalon a megvalósítás 180,89 millió lej, ami 77 százalékos hatékonyságot jelent. A beruházási oldalon 85,58 millió lejt költöttek el, ez 69 százalékot eredményez.

A város kiadásait nézve a beruházásokra fordították a források 44 százalékát, 53 százalékot pedig működésre.

Az EU-s beruházásokat tekintve Székelyudvarhely a tervezethez képest 79 százalékot valósított meg, ez összesen 82 millió lejt jelent.

Elmarad a hatékonyság az elvárttól?

Messze elmarad a hatékonyság az elvárttól, jelentette ki hozzászólásában Berde Zoltán, az RMDSZ-frakció vezetője

„Ha figyelembe vesszük azt, hogy az elmúlt évben a költségvetést az önkormányzat elfogadta úgy, ahogy azt a polgármester előterjesztette, akkor

nem elfogadható az, hogy a saját beruházásoknál 20 százalékos megvalósítást értünk el.

Nem elfogadható az, hogy az európai uniós pályázatok esetében ilyen körülmények között 70 százalékos a megvalósítás. Nem elfogadható az, hogy az utak esetében valamivel több, mint 61 százalékot tudtunk megvalósítani úgy, hogy a költségvetésben ezeket a tételeket az önkormányzat elfogadta.

Hol vannak a fennmaradt összegek és ki vállalja azért a felelősséget, hogy ezek a megvalósítások elmaradnak?”

– tette fel a kérdést a képviselő.

A vita folytatódott a polgármester és a frakciók képviselői között,

a határozattervezetet pedig – amit egyébként a gazdasági szakbizottság negatívan véleményezett – mindössze négy képviselő szavazta meg, 12-en tartózkodtak, így a testület nem fogadta el a tervezetet.

Cirkuszoltak majd szépen szavaztak

A Bányai János Műszaki Szakközépiskola modernizálását, a csereháti zöldövezet rehabilitációját, a csillagvizsgáló újjáépítését, a II. Rákóczi Ferenc utcát érintő kismobilitási projektet, a Tompa László Általános Iskola bővítését és felújítását célzó projektet ez év végéig szeretnék lezárni.

A nagymobilitási – 18 utca felújítását és elektromos buszok beszerzéséről szóló – projektet 2026 végéig, a Székely Támadt-vár restaurálási munkálatait 2027 végéig fejeznék be.

A továbbfinanszírozáshoz szükséges a sarokszámok elfogadása és a hosszútávú városfejlesztési stratégiák aktualizálása, hangzott el a másik vitás napirendi pont felvezetésében. Itt Godra Zsolt, a POL-frakcióvezetője kért szót és elmondta – a polgármester által az ülés elején javasoltakra apropózva –,

ez az a határozat, ami miatt nem mesél majd unokájának az említett beruházásokról, ugyanis ezeknek a projekteknek az extra költségeit kamat formájában még a jelenleg kétéves unokája is törleszteni fogja a jövőben.

„Ez a határozat megmutatja azt, hogy melyek azok a projektet, amiket be kellett volna fejezni 2023. december 31-ig. Több, mint a fele, ha értékben nézzük, akkor a közel kétharmada nem valósult meg ezeknek” – fogalmazott a frakcióvezető. Ennél a napirendi pontnál újabb vita robbant ki arról, hogy

a város korábbi alpolgármestere és városmenedzsere elmenekült a feladatok elől 2022-ben, vagy a polgármester miatt voltak kénytelen otthagyni a városházát.

A véleménykülönbségek ellenére végül minden képviselő megszavazta a határozattervezet elfogadását.

A zárszámadáson kívül a testület elfogadta a többi határozattervezetet is, ami az ülés napirendjén szerepelt – döntöttek egyebek mellett köztisztségek átalakításáról, kórházi ügyeleti vonalról, háziorvosi rendelők bérbeadásáról, egyházi támogatásokról, ingatlanbesorolások átminősítéséről és faanyag-értékesítésről is.

Please follow and like us:
Pin Share