Választási kiértékelő Háromszéken: az erdélyi magyarok megértették a választás tétjét

Választási kiértékelő Háromszéken: az erdélyi magyarok megértették a választás tétjét

Sikeresen legyőzte a magyar közönyt és a román AUR-t a háromszéki magyarság a június 9-i választásokon – véli Tamás Sándor, aki vasárnap az ötödik mandátumát nyerte el Kovászna Megye Tanácsának élén.

Háromszéken ugyanis 12 éve nem volt ennyire magas a szavazáson való részvételi arány (50,74 százalék), így a megyetanács-elnök szerint a számlálás végeztével az RMDSZ történelmi sikert arat majd az európai parlamenti választáson.

Ami az AUR-t illeti, szerinte sikerült ugyan visszaszorítani a szélsőséges nacionalista pártot a megyében, de teljesen megfékezni így sem lehetett: Háromszéken a támogatottságuk 4,5 százalékon állt meg.

Az erdővidéki Bardoc településén két helyi tanácsosa lesz az AUR-nak, Kökösön 10 százalékos támogatottsággal rendelkeznek, és nagy valószínűséggel Előpatakon is képviseletet szereznek a képviselő-testületben.

Így állnak a háromszéki városok

Az már biztos, hogy az RMDSZ-jelöltek fölényes sikert arattak, a városok élén újabb mandátumra készülhetnek a választottak, ugyanakkor

mind a négy településen garantált a tanácsbeli kétharmados többség is.

Tamás Sándor az egy hónappal korábbi választási körképre utalt vissza az elemzéskor. Kézdivásárhely kapcsán kiemelte, hogy Bokor Tibornak két ellenfele volt, egy román és egy magyar, ám törekvéseik kudarccal végződtek, mert „trükközéssel nem lehet megvezetni az embereket”.

A tanácselnök szerint a választópolgárok láthatólag voksaikkal büntették a trükközőket:

a románok pártszövetsége nem jutott be a tanácsba, az EMSZ-nek pedig kevesebb képviselője lesz idéntől, mint az előző mandátumban.

Sepsiszentgyörgyön az Antal Árpád ellen az MPE színeiben induló Erőss Bulcsútól kért több szerénységet Tamás Sándor a kampány kezdetekor, most erre utalva kiemelte: az ellenzéki jelölt még úgy is kevés szavazatot kapott, hogy azok is beálltak mögé, akik korábban az RMDSZ-t választották.

Baróton Benedek Huszár János kétharmaddal nyert függetlenül induló ellenfelével, Derzsi-Ráduly Kázmérral szemben. Kovásznát a megyetanács-elnök korábban a „béke szigetének” hívta, és nemhiába, Gyerő József egy nyugodt kampány után az élen végzett, itt az RMDSZ-es képviselők vélhetően kicsivel többen lesznek jelen a tanácsban, mint az elmúlt négy évben.

Megyei szinten az ellenzéki magyarok, helyi szinten a románok estek ki a tanácsból

A megyetanács-elnök közölte ugyanakkor: az EMSZ és az MPE képviselői nem fognak bejutni a megyei önkormányzatba. Helyüket vélhetően egy RMDSZ-es, és két PSD-s, illetve PNL-s képviselő fogja átvenni.

A két konkurens magyar párt megyei szereplését tekintve kiemelte:

egy polgármesteri tisztséget sem sikerült megszerezniük, és kevesebb helyet fognak szerezni a helyi tanácsokban is.

Sepsiszentgyörgyön eközben a számok úgy alakultak, hogy a román pártok kiszorultak a helyi önkormányzatból.

„Nem örülök, hogy román párt nem jutott be a helyi tanácsba,

nem tartom normálisnak azt, hogy egy több mint húsz százalékos közösség képviselet nélkül marad, de azt hiszem, ennek a tanulságait mi, magyarok is le kell vonjuk”

– fogalmazott Antal Árpád, az ötödik mandátumát elnyerő polgármester.

Hozzátette, a helyi román közösség több mint fele az RMDSZ-re voksolt, ennek az az üzenete, hogy át tudnak lépni az etnikai határokon a közös fejlődésért, de feltevődik a kérdés, hogy a jelenleg kialakult helyzetben mit tehet az önkormányzat a románok érdekében.

Antal Árpád megoldásként azt javasolja, hogy hozzanak létre egy konzultatív, hattagú testületet, amelyben a három demokratikus román párt (PSD, PNL, USR) listáinak első két helyét elfoglaló képviselőjelöltek kapnak majd helyet, és akikkel

a polgármester rendszeresen egyeztet majd a helyi román közösséget érintő döntésekről, még mielőtt előterjesztené azokat a tanács számára.

Az újraválasztott polgármester kijelentette: még hétfőn hivatalosítja ebbéli szándékát.

A megyeszékhelyen senki sincs a körön kívül

Sepsiszentgyörgyön ugyanakkor az Őrkő külön kerületté alakult a választások alkalmával. A romatelepen ugyanis idén a szokásosnál is alacsonyabb volt a részvétel, „leváltak” a város többi részétől. „Ez viszont nem jelenti azt, hogy változtatni fogunk az Őrkő-politikánkon.

Továbbra is meggyőződésem, hogy nekünk kötelességünk a város érdekében felzárkóztatni ezt a közösséget”

– vélekedett Antal Árpád, hozzátéve, hogy mindez a Csíki negyed lakóira és a város minden részére igaz lesz, mert „nincsenek körön kívüli sepsiszentgyörgyiek.”

Az elért eredményekről úgy vélekedett, hogy azok még az előző választási évnél is sikeresebben alakultak, most ugyanis a 21 önkormányzati képviselő mindegyike az RMDSZ soraiból kerül majd ki.

Antal Árpád és Tamás Sándor köszönetet mondott az elmúlt mandátumban tevékenykedő munkatársaknak, a kampánystábnak és a választópolgároknak, akik szerinte frappáns választ adtak azoknak a politikusoknak, akik idén megpróbálták visszahozni a közéletbe azt a stílust, amire már egyszer nemet mondtak 2012-ben.

Az RMDSZ képviselői egyetértésben nyilatkoztak arról, hogy

a 12 évvel ezelőtti stratégiaváltás, az együttműködésre törekvés szemmel láthatóan eredményt hozott, erre törekednek a jövőben is.

Bodor László, a háromszéki RMDSZ ügyvezető elnöke érdeklődésünkre elmondta, hétfő délután még sok településen hiányoztak az egyes szavazókörzetek eredményei, a számlálás szerinte csak lassan, akadozva halad, ezért az adatok végleges összesítés akár szerdáig is elhúzódhat.

Please follow and like us:
Pin Share