VAR i-a anulat lui Bîrligea primul gol la FCSB în campionat. Ce neregulă au descoperit arbitrii

VAR i-a refuzat lui Daniel Bîrligea primul gol la FCSB în SuperLiga. Atacantul în vârstă de 24 de ani reușise să înscrie la 1-0 pentru roș-albaștri, dar brigada lui Moroiță a găsit o neregulă la faza din minutul 67.

VAR s-a opus primului gol marcat de Bîrligea în campionat

După ce a marcat primul său gol la FCSB în Europa League, în victoria cu RFS, scor 4-1, Daniel Bîrligea a fost aproape să înscrie pentru roș-albaștri și în SuperLiga. În etapa a 11-a, campioana României a jucat cu Sepsi, la Sf. Gheorghe.

Intrat pe teren la pauză în locul lui Daniel Popa, Bîrligea a trimis mingea în poarta lui Niczuly în minutul 67. Arbitrii au decis însă că reușita trebuie anulată pentru un presupus ofsaid la Joyskim Dawa.

Florin Tănase a centrat din lovitură liberă de pe partea dreaptă, mingea s-a dus spre Dawa, care era în poziție neregulamentară, dar n-a fost jucată de stoperul camerunez. Balonul a fost bâlbâit de apărarea covasănească și a ajuns la Bîrligea care a finalizat dintr-un voleu ca la fotbal tenis. – vezi VIDEO

Arbitrii din teren nu au văzut nimic neregulamentar, dar decizia „centralului” Moroiță a fost întoarsă din cabina VAR, acolo unde s-a considerat că Dawa a influențat faza din poziție afară din joc.

Pentru meciul de la Sf. Gheorghe, CCA a delegat următoarea brigadă: Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești) / A1: Sebastian Gheorghe (Suceava) / A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Adrian Viorel Cojocaru (Galați) / R1: Iulian Călin.

În schimb, la FCSB a spart gheța Florin Tănase. „Șeptarul” campioanei en-titre a deschis scorul în minutul 15 cu primul său gol de la revenirea în tricoul roș-albastru.

FCSB, două goluri anulate în meciul cu Sepsi

Reușita lui Daniel Bîrligea din repriza a doua n-a fost singura pe care brigada de arbitri i-a anulat-o campioanei la Sf. Gheorghe. În minutul 6, la scorul de 0-0, Daniel Popa a scăpat singur cu portarul Niczuly.

Fotbalistul venit de la U Cluj i-a pasat în stânga lui Octavian Popescu, care a trimis mingea în poarta goală. Reușita „decarului” a fost însă anulată instant. Asistentul Marius Badea l-a semnalizat în ofsaid pe Daniel Popa.