Egy fényképezőgéppel és nagy adag kíváncsisággal eredt a nagy háború nyomába

Egy fényképezőgéppel és nagy adag kíváncsisággal eredt a nagy háború nyomába

Hétfőn délután tartották Szalay-Berzeviczy Attila A nagy háború százéves nyomában – Szarajevótól Trianonig második kötetének bemutatóját a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban. A szerzőt, illetve beszélgetőtársait, Magyarosi Sándor történészt és Dolhai István főkonzult Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke köszöntötte és mutatta be a hallgatóságnak.

A Mathias Corvinus Collegium eseményét nagy érdeklődés övezte, nemhiába, hiszen a szerző maga, csak úgy mint a kétkötetes könyve, rendhagyó történettel mutatkoztak be.

Túl a szarajevói merényleten és a trianoni békén

Az első világháború legfontosabb mozzanatait mindenki ismeri, de minden nemzet más szemüvegen keresztül látja az eseményeket.

Szalay-Berzeviczy Attila azonban csokorba fogta ezeket a történeteket, leegyszerűsítette és érthetővé tette, mindezt 57 ország szemszögéből, 1700 fotón, két kötetben.

A szerző maga azonban nem történész, hanem közgazdász, akit szakmájában mindig a makro-körülmények érdekeltek, emiatt viszont jelentős tudást kellett felhalmozni a földrajz és a történelem területén.

Érdeklődése egyre inkább az első világháború fele irányult, végül 2014 volt a sorsfordító év, amikor a Krím-félsziget orosz annektálása és az Iszlám Állam gyors felemelkedése is mélyen elgondolkodtatta a közgazdászt.

Egyre jobban kezdett érdekelni, hogy megőrült-e az emberiség eléggé ahhoz, hogy ismét rálépjünk arra az útra, ami elvezethet minket a harmadik világháborúhoz

– mesélt a kezdetekről Szalay-Berzeviczy Attila. Végül a 2014. június 28-án, a szarajevói merénylet 100. évfordulóján fogalmazódott meg biztosan, hogy belevág az utazásba.

Fogyasztható legyen bárhol a világon

A szerző arra törekedett, hogy olvasmányos, és mindenki számára elfogadhatóan meséljen, tömörítve a világháborús könyvek tartalmát egy kiadványban.

Az igazság az, hogyha valaki kézbe veszi ezt a könyvet és végignézi a képeket, művészeti értékekkel rendelkező képekkel szembesül, gyönyörű kötet

– mondta a színes fotókat tartalmazó kötet kapcsán Dolhai István főkonzul, Magyarország csíkszeredai főkonzulátusának vezetője, aki egyébként történész szemmel is tekint a kiadványra.

Magyarosi Sándor hadtörténész, aki szintén beszélgetőtársként vett részt a bemutatón, kiemelte: az első világháború olyan összetett konfliktus, amelynek bizonyos részletei még a történészek számára is kuriózumok, ezért is elismerésre méltó, hogy a szerző 57 országba látogatott el és mutatta be azok hadszíntereit.

Beutazni a világot és épségben hazatérni

Utazásai kapcsán Szalay-Berzeviczy Attila határozottan a Közel-Keletet nevezte meg a legveszélyesebb térségként, ahova ellátogatott az adatgyűjtés alkalmával. Például

a Szuezi-csatornánál magasodó emlékmű megörökítése, ami egy egyiptomi katonai övezet közepén helyezkedik el, másfél év előzetes egyeztetés és győzködés eredménye volt.

„Ez egy olyan elem, amire büszke vagyok, de el kellett menni Szíriába, Irakba is és Iránba is. És ezek se a békesség szigetei, se akkor, se ma” – emlékezett vissza utazásaira a szerző.

A könyvben szereplő fotók 2014 és 2022 között készültek, a centenáriumi eseményeket, megemlékezéseket mutatják be, amelyeket a szerző a különböző országok hagyományőrzőivel együttműködve tudott megörökíteni. Ami viszont talán ennél is érdekesebb, hogy a könyv készítésekor hatalmon levő állam- és kormányfőket is beleillesztette a galériába, így

lett saját fotója például Donald Trumpról, Vlagyimir Putyinról és Angela Merkelről.

Az est további részében a meghívottak a szerzővel együtt fejtegettek néhány történelmi kérdést, sikeres és sikertelen hadjáratokat, Románia háborúba lépését.

A másfél óra hosszú könyvbemutató után lehetőség volt megvásárolni A nagy háború százéves nyomában: Szarajevótól Trianonig második kötetét, amelyet a szerző kérésre dedikált. Az MCC Press gondozásában megjelent két kötet online könyváruházakban is elérhető.

Please follow and like us:
Pin Share