Az egyensúlytalanság száztizenegy alkotótól

Az egyensúlytalanság száztizenegy alkotótól

A szerda esti kiállításmegnyitón jelen volt és felszólalt Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója, Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Erőss István, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, Ferencz S. Apor, a kiállítás kurátora, illetve Túrós Eszter, a Csíki Székely Múzeum művészettörténésze.

A múzeum igazgatója az alkotók és a múzeum aktuális szerepéről beszélt. Szerinte

a múzeumoktól ma már elvárás, hogy olyan kiállításokat hozzanak létre és mutassanak be, amelyek foglalkoznak a napjainkban zajló társadalmi, gazdasági, politikai, környezeti változásokkal és problémákkal.

Kihangsúlyozta, hogy a kortárs művész alkotásaiban folyamatosan reflektál az őt körülvevő világra, nem különben a G8-on, azaz 8. Székelyföldi Grafikai Biennálén kiállító művészek.

Mi történik akkor, hogyha az egyensúly megbomlik?

Dolhai István a kiállítás témáját emelete ki, az egyensúlytalanságot.

A feszültségek, ellentmondások arra késztetnek bennünket, hogy szembesüljünk ezzel az egyensúlyhiánnyal és azon keresztül önmagunkkal is. Arra késztetnek bennünket, hogy a jelenről és a jövőről alkotott elképzeléseinket átgondoljuk, és két súlyos kérdést tegyünk fel ezzel kapcsolatban. Az egyik az, hogy mi történik akkor, hogyha az egyensúly megbomlik, a másik pedig, mit tehetünk mi azért, hogy ez az egyensúly helyreálljon?”

– fogalmazott a főkonzul. Szerinte a Székelyföldi Grafikai Biennálé kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy ezeket a kérdéseket a képzőművészet eszközeivel élhessük át.

Korodi Attila csatlakozott az előtte szólókhoz. A polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy mind az egyensúlynak, mind az egyensúlytalanságnak megvan a maga kihívása.

Valami most másképp működik, mint néhány évvel ezelőtt. Egy egész társadalmi egyensúlytalanságot érzünk, ezt pedig értelmeznünk kell.”

Ezt tette az a száztizenegy grafikus, akinek a munkáin visszaköszön az egyensúly és annak hiányának a világban betöltött szerepe.

Huszonnégy éve már felmerült a biennálé ötlete

Erőss István a Székelyföldi Grafikai Biennálé eredetéről mesélt az egybegyűlteknek. Mint mondta, 24 évvel ezelőtt merült fel először a biennálé ötlete, amit akkor a Mikó-várba álmodtak meg. Azonban csak később, tíz évvel azután merült fel újból a kiállítás ötlete, a Szárhegyi művésztelep alkalmából. Mivel az ott jelenlévő művészek nagy lelkesedéssel fogadták a biennálé tervét, megvalósították, pár alkalom után pedig már nemzetközivé is vált.

Ferencz S. Apor ismertette a biennálé kiírását. „Az utóbbi években a világban zajló számos geopolitikai történés és ökológiai jelenség arra késztetett, hogy megvizsgáljuk, mi történik akkor, amikor egy viszonylagos társadalmi, politikai vagy természeti egyensúly megbomlik.

A G8 az egyensúly megtartásában, az egyéni és kollektív felelősségvállalás hiányának helyreállításában, az alkotó és a művészet társadalmi szerepvállalás fontosságát hangsúlyozza.”

Utolsóként Túrós Eszter szólalt fel, aki kihangsúlyozta, ilyen sokan még nem jelentkeztek a kiírásra, mint idén, majd hozzátette, a hagyományos és digitális, valamint a kísérleti technikai eljárások egyensúlya látszik kirajzolódni az alkotásokon.

Please follow and like us:
Pin Share