A csökkenéstől az ezer lejt meghaladó növekedésig

A csökkenéstől az ezer lejt meghaladó növekedésig

Második hete kézbesítik a postások a nyugdíjak újraszámításáról szóló határozatokat. Az első döntések kézbesítése után már sorok alakultak ki a megyei nyugdíjpénztáraknál, sokan ugyanis elégedetlenek voltak, hibát találtak vagy egyszerűen nem értették meg a közölt iraton levő adatokat.

Tartják az ütemtervet

Maros megyében a postások naponta a határozatok körülbelül 10 százalékát tudják kézbesíteni, ami napi több mint 12 ezret jelent.

Az illetékesek szerint a kézbesítés jól halad, így a hét végéig minden határozatot kivisznek a címzetthez.

A Hargita megyei postahivatal vezetőjétől is a kézbesítések üteméről, az ezzel kapcsolatos fejleményekről szerettük volna kérdezni, ám pénteki és hétfői többszöri keresésünkre sem reagált – holott épp most lenne szükség a postai tájékoztatásra.

Egyébként fontos tudnivaló, hogy

amennyiben a postás sem az érintettet, sem egy felnőtt hozzátartozóját nem találja otthon, akkor a postaládában értesítést hagy, hogy a címzett a lakhely szerinti postahivatalban veheti át a hivatalos iratot.

Ha ez nem történik meg két munkanapon belül, akkor újabb értesítést hagynak az érintett postaládájában. A második értesítés után a posta húsz napig tartja a hivatalban az iratot, ezt követően visszaküldi a megyei nyugdíjpénztárnak.

Sokaknak fog emelkedni az öregségi nyugdíja

Maros megyében a nyugdíjpénztár adatai szerint 50 ezer érintettnek nőtt a nyugdíja 1-500 lej közötti összeggel; 30 ezren kapnak 500-1.000 lejjel többet; mintegy húszezren vannak, akiknek szeptembertől a postás 1.000-2.000 közötti összeggel többet hoz. Jó hírt közöltek azzal a 2.500 Maros megyei nyugdíjassal, akiknek a nyugdíjemelése 2.000- 3.000 között van.

Hozzávetőlegesen 150 olyan idős személy van Maros megyében, akinek a juttatás átszámítása 3.000 lej feletti növekedést hozott.

A hivatalos adatok szerint Maros megyében 25 ezer nyugdíjas esetében nem jár plusz pénzzel a nyugdíjakat érintő intézkedés és ezek közül 15 ezer érintettnek, papíron csökkent a nyugdíja.

Hargita megyében, mint Fejér Zsuzsanna nyugdíjosztályi aligazgatótól megtudtuk, a nyugdíjak 82,95 százaléka nőtt az újraszámolás nyomán, ez szám szerint ez 59.138 nyugdíjast jelent. Azonban megközelítőleg 12 ezer nyugdíjas esetében az újraszámolás nem eredményezett emelést, ugyanis

azok számíthatnak megnövekedett nyugdíjra, akik 25 év fölötti ledolgozott munkaévvel rendelkeznek, és ezalatt az idő alatt fizettek társadalombiztosítási hozzájárulást.

A növekedés átlagos összege megyei viszonylatban 621,41 lej.

Hargita megyében 29.320 esetben a nyugdíj 1 és 500 lej közötti összeggel, 17.627 nyugdíj 501 és 1000 lej közötti, 11.317 nyugdíj 1001 és 2000 lej közötti, 834 nyugdíj 2001 és 3000 lej közötti, 40 nyugdíj pedig 3000 lejen felüli összeggel nő.

Az aligazgatónő megerősítette azt is, hogy készséggel állnak azon nyugdíjasok rendelkezésére, akiknek kérdéseik vannak az újraszámítással kapcsolatban; ők naponta, 8 és 14 óra között kereshetik fel a Hargita Megyei Nyugdíjpénztárt Csíkszeredában a Kossuth Lajos utca 94. szám alatt. Külön ügyfélfogadó irodát alakítottak ki ennek érdekében, melynek személyzetlétszámát illetve nyitvatartását tovább fogják növelni, amennyiben igény lesz rá.

Tíz évet vagy fél évszázadot dolgozott?

Kíváncsian kérdeztük meg ismerőseinket, ismerőseink ismerőseit, hogy kinek milyen mértékben változott vagy sem a nyugdíja.

Nyárádmentén, az egyik idős asszonynak a hivatalos értesítés szerint csupán 800 lej kellene legyen a havi juttatása, tíz év munkaidő és társadalombiztosítási hozzájárulás fizetés után, de szeptembertől is megmarad a garantált 1281 lejes nyugdíja.

Volt olyan Maros megyei érintett, akinek 48 lejjel nőtt a nyugdíja, ő 22 évet dolgozott, majd betegnyugdíjba vonult.

Ötszáz lejes emelésről értesítették azt a Kovászna megyei nyugdíjas hölgyet, aki 37 évet dolgozott a kereskedelemben. Egy gyergyószentmiklósi nyugdíjas óvónő, aki már a múlt hét elején megkapta az értesítést, ezer lejjel több nyugdíjat fog kapni szeptembertől. A Maros megyei lőrincfalvi nyugdíjasok közül is vannak elégedettek: 600, illetve 900 lejjel gyarapodott a nyugdíjuk, mindketten közel negyven évet dolgoztak és fizették a járulékokat.

A megkérdezett székelyudvarhelyi nyugdíjasok közül az egyiknek, aki 33 évet dolgozott gyári munkásként, majd egészségügyi kisegítőként, nyolcszáz lejjel emelték meg a nyugdíját, de még így sem éri el a háromezer lejt.

Két, az átlagosnál nagyobb emelésről is beszámoltak a megkérdezettek: 1400 lejjel lesz magasabb a nyugdíja az egyik marosvásárhelyi érintettnek, aki a vegyipari kombinátban dolgozott és a törvény értelmében, a nehéz munkakörülményekre való tekintettel, már 50 évesen nyugdíjba vonulhatott.

1955 lejjel lesz nagyobb szeptembertől a nyugdíja annak a szakembernek, aki 56 évet dolgozott, ebből 7 évet már nyugdíjasként,

de végig fizette a társadalombiztosítási hozzájárulást. Ezzel az összeggel meghaladja a juttatása a hétezer lejt.

A számokon innen és túl fontos újra kihangsúlyozni: az újraszámítás eredményezhet ugyan a jelenleg folyósítottnál kisebb összegű nyugdíjat, azonban

az újraszámítás előtt megállapított és folyósított nyugdíjat fogják fizetni.

Fejér Zsuzsanna aligazgató ráadásként fontosnak tartotta elmondani: azoknak a nyugdíjasoknak, akiknek a nyugdíja az állam által garantált minimális 1281 lej alatt volt és az újraszámítás után sem haladta ezt meg, ők továbbra is 1281 lejt fognak kapni. Tehát, gyakorlatilag senkinek sem csökken a nyugdíja, marad azzal, amivel eddig is kifizetésben volt.

Please follow and like us:
Pin Share