A diákok többsége szerint lehetett volna nehezebb is a román érettségi

A diákok többsége szerint lehetett volna nehezebb is a román érettségi

„Nehezebbre számítottam, főleg a próbaérettségi után” – mondta egy végzős fiatal a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumból kijövet. „A próbánál már minden csak könnyebb lehetett” – tette hozzá a társa. Véleményük szerint többnyire érthető volt az első két tétel, bár az érvelésnél többet kellett gondolkodniuk. Ők örültek, hogy a harmadik tételben epikus művet kellett elemezni, úgy érzik, azt könnyebb értékelni, mint egy lírai alkotást, és

meglepődtek, hogy a második tétel hasonlított a próbaérettségihez,

hiszen azt is a könnyebbek közül valónak találták. Elmondásuk alapján elsőre elérik az ötös-hatos átlagot.

Volt, aki annyira stressz alatt állt még a közel három óra elteltével is, hogy nem emlékezett a harmadik tétel megfogalmazására, és abban sem volt biztos, hogy jól döntött-e, amikor a Moara cu noroc című Ioan Slavici-műre esett a választása.

Egyébként a humán- és pedagógiaszakosoknak a harmadik tételben megfogalmazottak szerint négyszáz szónyi terjedelemben kellett szereplőjellemzést írniuk egy tanult novella alapján, a reálszakos diákoknak pedig a novella sajátosságait kellett bemutatniuk szintén négyszáz szóban.

Akadt, aki összetévesztette a tartalmakat, és egy teljesen más műelemzést írt

– ő kevésbé bízik az átmenőben, hiszen az első két tétel javítókulcsát még nem tudta átnézni.

Egy végzős fiataltól megtudtuk, felettébb örül annak, hogy a Moara cu norocot írhatta, hiszen csak azt tudta, és akadtak persze olyan diákok is – és ők képezték a többséget –, akik nem bízták a véletlenre, és mindenik tételből felkészültek, így nem okozott különösebb nehézséget számukra a vizsga. Egyeseknek nehezebben ment a szövegből kikeresni és helyesen értelmezni a szövegrészleteket, ők közepesnek értékelik a tételsor nehézségét.

„Jobban örültem volna a Luceafărulnak, azt jobban tudtam, de

remélem, így is meglesz az ötös.

Budapesten szeretnék továbbtanulni, így a matek és a fizika számít, románból végül is az a lényeg, hogy átmenő legyen” – fejtette ki egy diáklány.

„Az első nap az izgalom és az idegesség jegyében telt el. Örülünk, hogy túl vagyunk rajta, jöjjön a következő” – értékelte az első írásbeli próbatétételt egy másik végzős.