A gyergyószéki beruházásoknak köszönhetően megduplázódik az ország krumplitároló kapacitása

A gyergyószéki beruházásoknak köszönhetően megduplázódik az ország krumplitároló kapacitása

„Ma Romániában sehol nem lehet másik példát találni ilyen beruházásokra, és ez azért is fontos, mert

verseny van a gazdaságban, a világban, Erdélyben, és Székelyföldnek ebben a versenyben helyt kell állni, ehhez pedig minőséget kell tudni szolgáltatni.

Ami itt készül, az a legjobb itt a térségben, az országban és akár Európában is” – dicsérte meg a gyergyószéki beruházásokat Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a csütörtöki avatóünnepségen. A gazdasági szempontok, munkahelyek létsülése mellett, azért is szükséges, hogy

a székely ember kihúzhatja magát és elmondhatja: megcsináltuk, képesek vagyunk rá

– tette hozzá.

Az RMDSZ elnöke kiemelte a bizalom fontosságát, ami a befektetett pénzél is fontosabb. Mint fogalmazott, bíztak abban, hogy amit a Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Programban megálmodtak meg tudják csinálni.

Ehhez a bizalmat megkapták Orbán Viktortól, Magyarország miniszterelnökétől is. Ennek a bizalomnak köszönhetően születhetett meg hozzá a támogatás”

– fogalmazott. Kelemen Hunor rámutatott még, hogy mindehhez a románokkal is meg kellett „birkózni”, kérdések voltak bennük, hogy, mi lesz itt. De sikerült megértetni velük, hogy

ezek a fejlesztések hoznak az országba és nem elvisznek innen valamit.

Itt lesznek munkahelyek ide fizetnek adókat, és az ország gazdasági teljesítményét növelik ezek a beruházásnak. Ami jó a székelyeknek, jó Erdélynek az jó az országnak is – hangzott el.
Kelemen kiemelte, hogy

a most átadott krumplitároló és a mellette létrejövő másik három ugyanilyen megkétszerezi Románia krumplitároló kapacitását.

A megvalósult beruházás bizonyítja: érdemes ezt csinálni

Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának gyergyószéki alelnöke beszédében kifejtette, hogy amikor öt éve elindították a Hajrá Gyergyó! mozgalmat, megfogalmazták, hogy fontosak a közberuházások, kulturális, sportprogramok, de ugyanilyen fontos a munkahelyteremtés – ennek az egyik fontos eleme a most átadott ipari létesítmény is.

Ez László Zoltán vállalkozó beruházása, de minden ami megvalósult, és ami a következő időszakban megvalósul, az mind csapatban, együttműködésben történik. Nagyon sokan partnerek voltak ebben, a vállalkozóktól a különböző intézményekig”

– fogalmazott Barti.

Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány vezetője elmondta, egy álom volt az Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program, amely révén a magyar kormány segíteni tudja az erdélyi magyar vállalkozókat, hogy versenyképesek legyenek, jó megélhetést biztosító munkahelyeket teremtsenek, és ezzel itthon tudják tartani a fiatalokat.

A nagyberuházások mellett több, mint 6000 kisgazdálkodó is támogatásban részesült ennek keretében.

„Amit ma itt átadunk csak egy kis szelete annak, amit itt a tulajdonosok megálmodnak. Ők már globális piacokról, több ezer munkahelyről és itthon boldoguló családokról álmodnak.

Ami itt most a magyar kormány segítségével megvalósul, bizonyítja, érdemes ezt csinálni”

– hangzott el.

Legkorszerűbb technológia, minőségi alapanyag, keresett termékek

A gyergyóalfalvi fejlesztés célkitűzése volt, hogy egy zöldmezős beruházás keretében,

a helyi mezőgazdasági termeléshez igazodva egy nagy kapacitású tározó és friss, konyhakész burgonyagyártó üzem jöjjön létre.

Amint Kari András, a beruházások szakmai vezetője részletezte, a krumplitárolónak egy 45 ezer négyzetméteres terület ad helyet, a technológia fogadására pedig egy bruttó 10 424 négyzetméteres üzemcsarnok épült.

Az üzem hét tárolókamrából, egy adminisztrációs egységből és egy nyersburgonya-feldolgozó üzemegységből áll.

Mindez lehetővé teszi a burgonya folyamatos és biztonságos, kontrollált körülmények között történő, akár több hónapos tárolását.

A Via Agro maximális tároló kapacitása 22 500 tonna. A mostani fejlesztési ütemben összesen hat, egyenként maximálisan 3750 tonna tárolási kapacitással rendelkező cellát alakítottak ki.

A kapacitás további 3500 tonnával való bővítését teszi lehetővé a hetedik cella hűtéstechnológiával való ellátása, így éri el a tározó a végleges 26 ezer tonnás kapacitását.

A feldolgozó részleg, azaz a konyhakész terméket előállító üzem óránkénti maximális kapacitása 1,2 tonna alapanyag feldolgozását és 1 tonna végtermék előállítását teszi lehetővé. Mint elhangzott:

olyan konyhakész termék tud készülni, amely egyaránt „igazodik a vendéglátó egységek, élelmiszer-áruházak és az ipari feldolgozó partnerek igényeihez”.

Annak ellenére, hogy Románia a világ 20 legnagyobb burgonyatermelő országa közé tartozik, a megtermelt burgonya mindössze öt százalékát tudja hatékonyan tárolni 8-9 hónapon át – hangzott el, érzékeltetve, hogy helye van a piacon ezeknek a fejlesztéseknek.

Négy pityókatározó, nyolcvan új munkahely

Az avatóünnepség után a Székelyhon kérdésére válaszolva Kari András (aki maga is külföldről tért haza, hogy székelyföldi fejlesztésekben szerepet vállaljon) elmondta:

nagy elégtétel, hogy a létesítmény elkészült, de hatalmas a felelősség, hiszen ezután üzemeltetni kell a legjobb tudásukkal azért, hogy az alapanyagot, a pityókát termelő gazdák is elégedettek legyenek velük, és a partnereiket is maximálisan ki tudják szolgálni.

A négy pityókatározó nyolcvan új munkahelyet jelent, negyvenöt gazda szállítja ide az általa termelt krumplit, és mintegy kétszáz család számára biztosítanak közvetlen, vagy közvetett megélhetést. Amint megtudtuk,

az ide kerülő krumpli termesztését is nyomon követik a cég szakemberei, végig a termesztési folyamat során, szakmai segítséget nyújtva a gazdáknak.

Alapanyagból nincs hiány: az a negyvenöt gazda, aki az elmúlt ősszel beszállított 20 700 tonna burgonyát, teljes megtermelt mennyiségük mindössze 15 százalékát hozta be, így könnyen kiszámítható, hogy a négy tároló csak ezekkel a gazdákkal dolgozva is megtelik.