A lovas hagyományokat örökíti át lassan két évtizede a szentegyházi huszárok őszi toborzó körútja

A lovas hagyományokat örökíti át lassan két évtizede a szentegyházi huszárok őszi toborzó körútja

„Emelje fel a bal kezét! A másik balt!” – ilyen és hasonló ugrató felszólítások hangzottak el szombat délelőtt Szentkeresztbánya központjában, ahol Kossuth Lajosék toborzó hadjáratát idézték fel immár tizenkilencedjére az Őszi Vágta résztevői, mondhatni, hogy már rutinosan, hiszen

évek óta minden október első hétvégéjén elevenítik fel az 1848–49-es forradalom és szabadságharc ezen fontos eseménysorát.

Az idei kiadáson huszáregyenruhában vett részt a rendezvény fővédnöke, Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, de az indulásnál jelen volt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár is, aki azonban további programjai miatt nem vehetett részt az egész napot kitöltő eseménysorozaton.

Szentegyházasfaluból Szentkeresztbányára érve Sándor Péter huszárkapitány kért engedélyt Lőrincz Csabától, a település polgármesterétől a toborzásra, majd a felsorakozott huszárok gyűrűjében hamar előkerült a toborzóasztal, és a rangidős huszárok rögtön el is kezdték a toborzófelhívásra jelentkező regruták „tesztelését”, akik

tánccal, virtuskodással kellett bizonyítsanak, de ha „hiányzott egy foguk is”, akkor már nem voltak alkalmasak, hogy Kossuth Lajos seregében szolgáljanak.

A toborzás végül eredményesen zajlott le, az újdonsült regruták letehették az esküt, a 120 lovashuszár és a 75 szekéren utazó, magára viseletet öltő helyi és a távolról érkezett vendégeik útnak indulhattak a toborzó körút következő állomása, Lövéte felé, majd pedig

a Vargyas-lázon elevenítettek fel egy csatajelenetet, miközben szusszanásnyit pihentek a hosszú úton kifáradt utazók és az őket szállító lovak és lovasfogatok.

Ezt követően a Szeltersz-völgye csendjét verte fel a lódobogás és a szekerek zaja, a hétvégi házak tulajdonosai pedig a kapuikba kiállva integettek a hadi népnek, helyenként itókával kínálva a huszárokat és az őket kísérőket.

A „hadtápot” a Szeltersz-völgyében bográcsból kapták a megfáradt résztvevők, hogy aztán az esőre felkészülten, mégis bőrig ázva térhessenek haza az újabb hadjáratból, amely – ahogy a korábbi években is – eredményes volt, jövőre pedig, a jubileumi huszadik kiadásra megújulva szerezhet felejthetetlen élményeket azok számára, akiknek fontos ez a fajta hagyományőrzés.

Please follow and like us:
Pin Share