A NATO-tagországok területén elsőként Marosvásárhelyen mérték fel a sürgősségi ellátás minőségét

A NATO-tagországok területén elsőként Marosvásárhelyen mérték fel a sürgősségi ellátás minőségét

A Magyarországon működő NATO-központ és a romániai katasztrófavédelmi főosztály már több éve szerveznek közös képzéseket, gyakorlatokat, lehetővé téve, hogy a civil orvosok, egészségügyi személyzet is részt vegyen a katonai hadgyakorlatokon. Előszeretettel használták a virtuális képzés lehetőségét is, ami lehetővé tette, hogy nagy távolságra levő szakemberek megosszák tapasztalataikat, közösen gyógyítsanak, kezeljenek.

Hivatalosították az együttműködést

Szerdán délben Marosvásárhelyen, a prefektúra kistermében a belügyi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője, Raed Arafat és Fazekas László orvos ezredes, a NATO KEKK igazgatója tartott sajtótájékoztatót, amelyen együttműködési megállapodást írtak alá.

Arafat kiemelte: a sürgősségi ellátásban már most is együtt dolgoznak civilek és a tűzoltók, de a NATO kiválósági központ szervezésében is több éve közösen gyakorlatoznak a civil egészségügyben dolgozók.

Az együttműködés célja még szorosabb kapcsolatot építeni, hogy a közös fejlődés által, egymást erősítve tudjanak jobbak lenni a sürgősségi ellátásban dolgozó civilek és katonák.

Fazekas László arról beszélt, hogy az általa vezetett kiválósági központ a katona-egészségügy területén végez oktatásszervező, tapasztalatfeldolgozó, haderővédelmi és doktrínafejlesztő munkát, és innovatív projektjeivel segíti a NATO folyamatos megújulását a katona-egészségügy területén.

Úgy értékelte, hogy a katonaságnak szüksége van a civil egészségügyi ellátásra,

éppen ezért fontos, hogy a sürgősségi ellátásban dolgozók együtt tudjanak dolgozni a katonaorvosokkal, azonos standardok alapján végezzék a munkájukat.

Felmérték a sürgősségi ellátást

Romániában, de a NATO-tagországok között is elsőként mérték fel Marosvásárhelyen, hogy miként zajlik a civil állami sürgősségi ellátás, hogyan dolgoznak a mentőautókon, a helikopteren a bevetések idején, valamint a sürgősségi osztályokon, a rohammentő-szolgálatnál milyen előírásokat, eljárásokat követnek.

Ez a felmérés a héten, nemzetközi szakemberek bevonásával zajlott, és

az elkövetkezőkben készül el egy jelentés, amelyből kiderült, hogy mennyire felel meg a NATO katonai-egészségügyi követelményeknek a marosvásárhelyi civil sürgősségi ellátás,

valamint javaslatokat is megfogalmaznak majd, amennyiben hiányosságokat tapasztaltak. Az elkövetkezőkben Neamț megyében és Bukarestben is felmérik a sürgősségi osztályok működését.

Arafat szerint amennyiben szükség lesz fejlesztésekre, beruházásokra, azokra mindenképpen megkeresik a pénzforrásokat, hiszen a sürgősségi ellátás kiemelten fontos. Azt is elmondta, hogy jelenleg új mentőautókat vásárolnak és felújítják a telemedicina-rendszert, lehetővé téve a sürgősségi osztályokon dolgozók számára, hogy más megyékben működő egységekkel, szakorvosokkal is konzultáljanak.

Please follow and like us:
Pin Share