A számok is bizonyítják, szükség van a testnevelés tanárképző szakra

A számok is bizonyítják, szükség van a testnevelés tanárképző szakra

Elegendő egyetlen számadat ahhoz, hogy megértsük, miért is kell testnevelés szakot indítani a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán. Hargita megyében a tanfelügyelőség adatai szerint a 2023-24-es tanévben még mindig nyolcvanhárom testnevelés szakos katedra volt szabad az általános és középiskolákban. Vagyis

gyakorlatilag több tucatnyi iskolában látja el olyan felnőtt a testnevelés órai teendőket, akinek nincs megfelelő képesítése – vagy egyetlen testnevelés tanárnak több iskolát kell „lefednie”.

Tonk Márton: egyetemi küldetésről van szó

Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora több kollégájával közösen pénteken Csíkszeredában részletezte a testnevelés szak elindításának hátterét.

„A Román Felsőoktatási Minőségbiztosítási Ügynökség (ARACIS) legutóbbi ülésén engedélyezte a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara keretében a testnevelés szak elindítását, ezáltal

minden akadály elhárult az előtt, hogy a soron következő tanévben (2024-25) ezzel a képzéssel bővüljön a kínálatunk.

Ha egyetemi szinten nézzük, akkor a sport és testnevelés szakkal 33 alapszakra bővül a Sapientia egyetem alapképzéses portfóliója, és ezekhez társul 13 mesterszak; Kolozsváron ősszel geopolitika mesterszakot is indítunk ősztől” – sorolta a rektor. Mint részletezte, az egyetem missziójának tekintette mindig is, hogy reagáljon az adott térségekben megfogalmazott kezdeményezésekre. „Most pont egy ilyen történetről van szó:

sportfejlesztések tekintetében Székelyföld egy évtizede különösen nagyot haladt előre, ide fog csatlakozni az egyetem szakmai utánpótlás kinevelése terén.

Ma már örömmel mondhatjuk el, hogy a Sapientia Egyetem Sepsiszentgyörgyi Karán tavaly elindult sport és edző szak mellé a csíkszeredai sport és testnevelési szakot is oda tudjuk rendelni. Értelemszerűen egy olyan fejlesztésről van szó, ami közös »törzsön« kíván zajlani, ezek a szakok ugyanis egymásra fognak épülni.”

Felszólalása végén jelképesen kilépett a csíkszeredai térből, amikor így fogalmazott:

remélem, nem fog bombasztikusan hangzani, de a tényállásnak megfelel, hogy a Sapientiának oroszlánrésze van abban, hogy ha ma megnézzük az erdélyi magyar felsőoktatás mutatóit, akkor elmondhatjuk, Székelyföldön (Marosvásárhelyt is természetesen ide számolva) tanul az Erdélyben magyarul tanulók mintegy ötöde.”

Lázár Ede: stratégiai szempont volt a helyszínválasztás

Lázár Ede, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának dékánja hat évet ugrott vissza az időben. „2018-ban keresett meg Tánczos Barna, a Mens Sana Alapítvány elnöke és Nagy Attila, a Székelyföld Jégkorong Akadémia elnöke azzal az igénnyel, hogy kezdjünk együtt gondolkodni a szakmai képzésen, ugyanis erre hatalmas az igény Székelyföldön. Időközben megszületett a kuratóriumi döntés, így el is kezdtük a munkát. Mocsai Lajos, a budapesti Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem akkori rektora hatalmas lendülettel javítgatta és adta a tanácsokat a tantervünkkel kapcsolatban.

Az mindenképp stratégiai szempont volt, hogy Csíkszeredában épüljön ki ez a sporttudományi terület.

A partnereink segítségét ki kell emelnem, akik a létesítményeik rendelkezésünkre bocsátásával támogatnak: ilyen a Székelyföld Jégkorong Akadémia és az FK Csíkszereda. Nagy reményekkel vágunk bele” – fogalmazott a dékán.

Nagy Attila: a harmadik pontot is kipipáltuk

Nagy Attila, a Székelyföld Jégkorong Akadémia elnöke azt a nyitottságot köszönte meg az egyetemnek, amivel évekkel ezelőtt fogadta az ő megkeresésüket.

Évekkel ezelőtt láttuk, hogy a magyar állami támogatásból megvalósuló fejlesztéseknek és a továbblépésnek kihagyhatatlan része lesz egy ilyen típusú felsőoktatási képzés, hiszen egy sportág fejlesztéséhez elsősorban infrastruktúrára, majd elegendő gyereklétszámra van szükség, aztán pedig megfelelő számú és megfelelően képzett szakemberre. Ezzel a lépéssel a harmadik pontot is kipipáltuk”

– tekintett vissza a közelmúltba Nagy Attila, aki az akadémia elnöki teendői mellett egy ideje a Román Jégkorong-szövetség elnöki teendőit is ellátja.

Miklóssy Ildikó: íme a részletek

Miklóssy Ildikó, a Sapientia Egyetem Biomérnöki Tanszékének vezetője a részletekbe is beavatott. „A testnevelés szak felépítése megfelel az országos szabványoknak, azonban vannak olyan eltérések, amiket érdemes kiemelni.

Hároméves nappali alapképzésről van szó, a tantárgyak nagyobb arányban tartalmaznak majd gyakorlati tevékenységet, mint más egyetemek hasonló szakjai; még edzőtáborokat is tartalmaz a tanterv.

Érdekességként megemlítem, hogy mi is beépítettük azt, ami a nyugati egyetemeken a sporttudományokban egy ideje helyet kapott: ilyen például a biokémia vagy a táplálkozástudomány tantárgy. De a funkcionális edzéstervezés is helyet kapott a tantervben” – sorolta a tanszékvezető.

Az őszi felvételivel kapcsolatosan jelezte:

gyakorlati feladatok lesznek, tulajdonképpen kizáró jellegű mozgáskészség-felmérés lesz, az elméleti részt pedig majd az érettségi jegy adja.

Kinek ajánlják ezt a szakot? – kérdeztük. „Testnevelő tanárokat fogunk képezni az alapképzésen. Hargita megyében a tanfelügyelőség adatai szerint a 2023-24-es tanévben még mindig 83 testnevelés szakos katedra volt betöltetlen. Itt jegyzem meg:

pedagógiai modult is biztosítunk, így aki nálunk tanul, az majd bármelyik romániai általános és középiskolában taníthat.”

Ide kapcsolódóan a rektor megjegyezte: „segítségül fogunk hívni egy kiváló magyarországi szakmai partnert, a budapesti Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemet, amely már az akkreditációs folyamatban is minden szakmai segítséget megadott; a budapesti egyetem oktatói fogják tanítani majd az alapozó tantárgyakat.”

És a végére egy kis ráadás

Radák Zsolt, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem rektorhelyettese, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának professzora online volt jelen a pénteki sajtóeseményen; ő egy kutatásukról ejtett szót.

Hatvanhat olimpiai bajnokot vizsgáltunk meg egy kutatásunkban Magyarországon, és egyértelműen ki tudtuk mutatni, hogy esetükben sokkal lassúbb az öregedés folyamata, mint másoknál. Ez is bizonyítja a sport rendkívüli fontosságát.”

Trandafir Norbert úszó olimpikon 2016-ban költözött Marosvásárhelyről Csíkszeredába, évek óta tart úszóedzéseket a Csíki Csobbanóban. Ő a sajtóeseményen azt mondta, hogy már ideérkezésekor amellett érvelt, hogy

nagy szükség van ilyen irányú képzésre, hiszen „már a középiskolákban sincs sportosztály, ami hatalmas hiányosság egy ilyen sportvárosban.

Gratulálok önöknek, hogy elindították a felsőfokú képzést, bízom benne, hogy nem túl későn. Én ugyanis azt látom, hogy Csíkszeredában nagyon kevés a szakember, ezért óriási segítségünkre lesznek az új kollégák. Mert tudjuk, hogy akik más városban végzi el a testnevelési egyetemet, azok közül nem mindenki jön haza.”