A tulajdonos sem tudja, hogy mi lesz a csíksomlyói iskola épületének új rendeltetése

A tulajdonos sem tudja, hogy mi lesz a csíksomlyói iskola épületének új rendeltetése

A csíksomlyói plébánián találkoztunk pénteken Madarász Attila plébánossal, valamint Péter Györggyel, a csíksomlyói egyházközség egyháztanácsosával. Kérdéseinkre az egyháztanácsos válaszolt, a jelenlegi plébánost ugyanis csak tavaly júniusban helyezték ki a csíksomlyói plébániára, így az egyháztanácsos jobban ismerte a csíksomlyói iskolaépület hátterét.

Mint Péter György visszaemlékezett, az ő gyermekei még a szóban forgó épületben jártak óvodába, amelyben

idővel átalakult a közeg, és többnyire úgymond – nem hivatalosan és hallgatólagosan – roma iskolaként működött”.

A város területéről, a városközpontból, a Tavasz utcai és a csíksomlyói romatelepről is ide jártak a roma gyermekek.

A hosszú évek során az épület állaga egyre csak romlott. Miután a Szék útját felújították, nem figyelt senki arra, hogy ázni kezdett az épület lábazata, a falak. A pince is ázik”

– sorolta a problémákat Péter György. Hozzátette, az ereszcsatorna sem volt megfelelően takarítva, és ez is hozzájárult az épület ázásához.

A csíkszeredai önkormányzat a római katolikus egyháztól bérelte az ingatlant, hogy iskola működhessen benne, ezért évente hatvanezer lejt fizettek az egyháznak.

Péter György elmondta, ennek az összegnek hozzávetőleg a 30 százalékát fordították minden évben a karbantartásra, javítási munkálatokra. Ugyanakkor volt néhány év (Kovács Attila csíksomlyói plébános szolgálati idejében), amikor nem fordítottak vissza pénzt a bérből az iskolaépület javítására, mert a templom felújítására kellett a pénz, azonban a következő években visszapótolták a javításokra a költségeket – magyarázta.

Az iskolavezetés, azaz a Xantus János Általános Iskola vezetése jelezte, milyen beavatkozásokra van szükség, és azokat ők elvégezték: falat festettek, nyílászárókat cseréltek, gipszkartonoztak és a tetőn újraforgatták a cserepeket, ahol kellett kiegészítették azokat.

„Azonban egy ekkora, 500 négyzetméteres ingatlanra, az évi 20-25 ezer lej nem volt elég” – jegyezte meg Péter György, hozzátette, az önkormányzat pedig nem tudott ennél az épületbe beruházni, mert nem a város tulajdona.

Cselekedni kellett
Miután tavaly decemberben Székelyudvarhelyen bekövetkezett a Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál a két diák életét követelő tragédia, a Gyulafehérvári Érsekség kérte tőlünk, hogy szakértőkkel méressük fel az épület állagát, annál is inkább, mert a pedagógusok már két éve panaszkodtak, hogy meg vannak repedve a falak”

– osztotta meg az egyháztanácsos. Hozzátette, hogy júniusban érkezett meg a szakértői véleményezés, és ekkor járt le a szerződés az önkormányzattal.

Mivel a szakértői véleményben az állt, hogy

sürgősen evakuálni kell az épületben dolgozókat és tanulókat, mert omlásveszélyes, és iskola nem működhet tovább, ezért nem is áll módjukban, hogy meghosszabbítsák a bérleti szerződést a várossal.

Péter György azt is elmondta, hogy jövő héten érkezik egy mérnökcsapat, akik majd megállapítják, hogy milyen beavatkozással lehet megállítani az épület további romlását. Arra a kérdésünkre, hogy a jövőben milyen rendeltetést képzeltek el az ingatlannak, azt válaszolta, hogy vannak tervei az egyházmegyének, de egyelőre még nincs végleges döntés erről. Amint többet tudnak majd, akkor nyilvánossá teszik azt – tette hozzá.

A csíkcsomortáni iskola szintén az egyház tulajdonában van, azt is felmérték, szükség van ott is karbantartásra, most egyeztetnek a polgármesterrel, de az nincs annyira rossz állapotban, mint a csíksomlyói, tudtuk meg.

Előzmények

Mint ismert, a csíkszeredai önkormányzatnak sürgősen kellett helyet keresnie a csíksomlyói iskola óvodásainak és elemi iskolásainak. Úgy döntött a városháza, hogy a csibai tanintézet udvara felelt meg a céloknak, ide konténeriskolát helyeznek ki ideiglenesen, amíg végleges megoldást nem találnak. A csibai és erdőalji lakóközösség azonban ellenzi a konténeriskola gondolatát.

Mint többször is beszámoltunk róla, lakossági fórumon, nyílt levélben és petíciók leadásával is tiltakoztak a tervezett konténeriskola ellen. Az önkormányzat részéről pedig azt válaszolták erre, hogy szeptember 9-én kezdődik a tanév, ilyen rövid határidővel pedig nem tudnak más, kivitelezhető megoldást találni arra, hogy máshol és más formában helyezhessék el a közel száz kisiskolást.

Please follow and like us:
Pin Share