Aaron Boupendza, Clinton N’Jie și Alex Dobre, debut cu stângul la Rapid. Echipa lui Șumudică a pierdut un amical cu o divizionară secundă

Aaron Boupendza, Clinton N’Jie și Alex Dobre au debutat, în sfârșit, la Rapid, dar prima lor apariție în tricoul alb-vișiniu n-a fost de bun augur. Giuleștenii au pierdut amicalul cu o echipă din Liga 2.

Aaron Boupendza, Clinton N’Jie și Alex Dobre au debutat la Rapid. Giuleștenii au fost învinși de o echipă de Liga 2

Marius Șumudică a profitat de pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale și a luat un meci de verificare pentru a vedea la lucru noile achiziții. Sâmbătă, 12 octombrie, Aaron Boupendza, Clinton N’Jie și Alex Dobre au fost titulari în amicalul pe care Rapid l-a disputat în compania lui FC Voluntari.

Alb-vișiniii nu s-au descurcat însă deloc grozav și au pierdut partida cu echipa care ocupă locul 8 în clasamentul ligii secunde. Ilfovenii s-au impus cu scorul de 1-0, grație unui gol marcat de Andreș în minutul 55.

Cum mai mulți fotbaliști ai Rapidului sunt plecați la loturile naționale, Marius Șumudică a folosit pentru partida cu FC Voluntari următorul prim „11”: Aioani – Onea, Săpunaru, Blazek, Braun – Hromada, Christensen – Al. Dobre, N’Jie, Micovschi – Boupendza.

Astfel, toate cele trei noi achiziții, Dobre, N’Jie și Boupendza au fost titulari. Toți trei au rezistat însă doar 56 de minute în teren, atunci când Șumudică i-a înlocuit cu Hasani, Șucu și Burmaz.

Rapid continuă astfel pasa proastă din campionat, acolo unde este pe locul 12, cu 13 puncte, la cinci lungimi de play-off. În SuperLiga, echipa lui Marius Șumudică are doar 2 victorii, 3 înfrângeri și 7 rezultate de egalitate. În următoarea perioadă se anunță un program de foc pentru alb-vișinii, care, în mai puțin de o săptămână vor juca cu Farul (acasă) și FCSB (deplasare).

Conducerea Rapidului se bucură de pauză

În ciuda rezultatelor slabe, Marius Șumudică primește în continuare credit din partea conducerii. FANATIK a dezvăluit în exclusivitate ce discuție a avut antrenorul cu acționarul majoritar Dan Șucu, după eșecul de la Botoșani, scor 0-2. În plus, Victor Angelescu consideră că pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale a venit la fix.

„A mai fost pauză pentru națională nu cu mult timp în urmă și nu știu ce să mai zic. Normal că ne bucurăm că ne mai dă un răgaz, un timp să punem niște lucruri la punct din punct de vedere sportiv și tehnico-tactic.

E clar că e un plus și că jucătorii trebuie să aibă o cu totul altă atitudine după reluarea campionatului. Din punct de vedere sportiv e clar că ne ajută această întrerupere. Jucătorii noi am mai mult timp să înțeleagă ce trebuie să facă și ce li se cere”, a declarat Victor Angelescu, în exclusivitate pentru site-ul nostru.