Adi Mutu a găsit cuvântul pentru arbitrajul de la Sparta Praga – FCSB 1-1. „Știi că eu așa îi zic. Iar la golul de 2-1 e fault cât casa”

Arbitrajul de la Sparta Praga – FCSB, 1-1, i-a lăsat un gust amar lui Adrian Mutu. Analistul FANATIK este de părere că „centralul” a făcut tot ce e posibil pentru a-i avantaja pe cehi.

Remarca lui Adrian Mutu pentru arbitrajul de la Sparta Praga – FCSB 1-1

FCSB a remizat cu Sparta Praga, 1-1, în primul meci din turul 3 preliminar UEFA Champions League. Însă, totul se putea nărui în ultimele minute, când gazdele au înscris din corner, dar golul a fost anulat pe motivul unui fault în atac.

Văzând meciul, Adrian Mutu a observat că arbitrul Rohit Saggi a avantajat-o pe Sparta Praga în mai multe rânduri. Cea mai clară dovadă, în concepția „Briliantului”, este că nu a observat că Malcom Edjouma a fost împins la golul egalizator.

Totodată, intențiile lui Rohit Saggi ar fi putut fi dejucate în prima repriză, potrivit lui Adrian Mutu, când Ștefan Târnovanu a fost avertizat cu cartonașul galben pentru o presupusă tragere de timp.

„Din fericire pentru noi, nu au reușit să câștige acest meci. Ei spun că nu a fost fault, dar a fost fault clar. Se vede cum îl împinge.

Eu am o vorbă arbitraj șmecheresc. Când începe din minutul 30 cu galbene la portar îți dai seama că arbitrează șmecherește. Un arbitru nu trebuie să ia decizii majore ca să îți dau seama că e cu o echipă sau alta, dar poate să te macine cu decizii minore sau să te condiționeze într-un fel.

Edjouma nu avea cum să respingă mingea în halul ăla, în centru, doar dacă era împins. Se vede clar că respingerea lui în centrul careului nu e normală. Eu am văzut și am zis că nu se poate ca VAR-ul să nu intervină. E un fault cât casă. Se vede că-l împinge clar, se duce direct în el.

Nici măcar nu a fost într-un duel egal, Edjouma avea avantaj mare. Au fost decizii minore care în economia meciului te pot costa. Au fost cartonașe galbene acordate mult prea repede. Radunovic încerca să-i explice ceva și a luat imediat galben. Când îi dai galben portarului în minutul 30, îți dai seama”, a declarat Adrian Mutu la FANATIK SUPERLIGA.

Returul dintre FCSB și Sparta Praga este programat pe 13 august, pe stadionul din Ghencea, de la 21:30. De data aceasta, meciul va fi transmit în direct pe PRO TV, ci nu pe VOYO, după cum a garantat Gigi Becali, în direct la FANATIK SUPERLIGA.

VERDICTELE lui Adrian Mutu dupa Sparta Praga – FCSB 1-1