Adrian Mihalcea, „turbat” de furie în Unirea Slobozia – Petrolul 1-2. Antrenorul și-a bruscat un jucător în timpul meciului

Adrian Mihalcea s-a enervat teribil în Unirea Slobizia – Petrolul Ploiești 1-2. Nu doar că echipa sa a pierdut pentru a treia oară în acest sezon de SuperLiga, dar a rămas și fără un jucător pentru etapele următoare.

Adrian Mihalcea, un car de nervi în Slobozia – Petrolul 1-2

Este vorba despre Jordan Gele (31 de ani),c are a fost eliminat în minutul 50 al meciului Unirea Slobozia – Petrolul Ploiești 1-2, după ce l-a lovit cu pumnul în abdomen pe Paul Papp. Eliminarea fotbalistului său, urmată de proteste din partea acestuia, l-a scos din minți pe antrenorul ialomițenilor Adrian Mihalcea.

Meciul de la Clinceni a fost cel care a deschis etapa a 6-a din SuperLiga. Nou-promovata a început mai bine în special lui Gele. Francezul a deschis scorul în minutul 29, apoi lucrurile au luat o turnură nefavorabilă pentru ialomițeni.

În minutul 39, Mihnea Rădulescu a restabilit egalitatea. La scurt timp după pauză, în minutul 49, Jordan Gele s-a transformat din înger în demonul Sloboziei. Aflat undeva la mijlocul terenului, Gele s-a șicanat cu Paul Papp, între cei doi existând un contact la nivelul brațelor.

Iritat, atacantul francez l-a lovit cu pumnul stâng în abdomen pe Papp, un gest ratat de „centralul” Viorel Flueran, dar sesizat de arbitrii din camera VAR, George Găman și Lucian Rusandu. – vezi VIDEO

Antrenorul l-a bruscat pe Jordan Gele: „Asta e vrăjeala, nici n-a fost intensitate”

Cei doi arbitri VAR l-au avertizat pe Flueran că se impune reanalizarea fazei. „Centralul” a mers la marginea terenului și s-a convins că Gele merită să primească cartonașul roșu. Ca atare, l-a eliminat pe francez, care a început să gesticuleze și să protesteze.

Observând reacția pe care o are după eliminare, antrenorul Adrian Mihalcea l-a apucat de tricou pe Jordan Gele și l-a îndepărtat violent din acea zonă. „O înfrângere din două cadouri ale noastre. După ce că avem problemele noastre, e o înfrângere pe care aș putea să i-o atribui și brigăzii de arbitrii. Sunt foarte necăjit, supărat și pe băieții mei, dar și pe maniera de arbitraj.

Acum l-a atins (n.r.- Gele, la faza la care a fost eliminat) cu unghia, o avea pictată, cred că avea și o suliță în ea. Cartonașul ăsta roșu nu s-ar fi dat nicăieri, în niciun campionat, nici acum 10 ani.

L-am atenționat pe arbitrul de tușă încă din minutul 1 de astfel de contacte, pentru că Papp e un jucător inteligent și știe să profite de astfel de dueluri. De asta sunt supărat.

Nu văd să putem să ne salvăm în condițiile date. După ce că suntem cum suntem, nu suntem lăsați. A fost aut la gol, s-a dat vreo reluare? Să mă ierte Dumnezeu, nu poți să dai roșu la împinsul ăsta de unghie. Asta e vrăjeala, nici n-a fost intensitate. Cred că a fost viciere de rezultat”, a declarat Adrian Mihalcea, după meci.