Ahol fektetnek az oktatásfejlesztésbe, ott élet is van

Ahol fektetnek az oktatásfejlesztésbe, ott élet is van

Úgy tűnik, az Isten rámosolygott Mezőpanitra, és van kiért erőket megmozgatni, hiszen

az elmúlt évben 38 újszülöttje volt a községnek, de volt már olyan év is, hogy 42 kisgyerek született

– kezdi a beszélgetést Bodó Előd Barna. A községi napok augusztusban vannak, és a következő községi napokig eltelt egy évben született gyerekek családját díjazni is szokták annak elismeréséül, hogy úgy döntöttek, Mezőpanitban vállalnak gyerekeket.

Nem anyagilag támogatják, hanem az életkörülmények megteremtésében

Körülbelül hatezer lakosa van az öt falut magába foglaló községnek, a fiatal családok nagy része Mezőpanitban és Csittszentivánon él, mutatják ezt a számok is:

a 38 újszülöttből 23-an Panitban születtek, 12-en Csittszentivánon, négyen Mezőbergenyében, illetve öten Székelyövesden és Harcón, a két kicsi faluban.

Ha iskolai osztályokban számoljuk a gyerekeket, akkor egy 23 tagú osztály már meg is van a községközpontban. Sőt, Csittszentivánon is lehet külön osztályt indítani, ahol az előző években előfordult, hogy éppen csak megvolt a létszám, a következőkben viszont már nem, és összevont osztályt tudtak csak indítani.

„Számok ide vagy oda, helyi szinten nem tudtunk gazdasági és megélhetés szempontjából, anyagilag hozzájárulni a családok életéhez, de amit meg tudunk tenni, hogy most szeptemberben elindítjuk a bölcsődét 19 beiratkozóval, egy csoporttal, ami nagy segítség lesz a családoknak.

A szülők kizárólag az étkezéssel kapcsolatos költségeket kell fizessék, ezt egyelőre catering-szolgáltatással oldjuk meg, és ahogy a konyhát be tudjuk üzemelni, akkor azt szeretnénk, hogy a hosszított programú ovisoknak, sulisoknak és a bölcsiseknek is ott tudjunk főzni, így ellenőrizhetőbb lesz az étel minősége és előnyösebb lesz az ára is”

– magyarázza Bodó Előd Barna, aki három gyerek édesapja.

Ez egy újonnan épített, négy csoportot magába fogadó bölcsőde, konyhával, étkezővel, amiből most egy csoport indul be, aztán szép lassan a többi is.

Az iskolában az alsó tagozaton két olyan évfolyam is van, ahol dupla osztály van, mert olyan sok volt a gyerek egy évfolyamon, hogy ketté kellett választani.

Tehát bölcsőde, elemi oktatás is van négy faluban, illetve egy falu kivételével minden településen óvoda is működik.

Plusz motiváció a gyerekvállalásban

Zajlik az iskolaépületek felújítása, idén két projektbe is belevágnak: a központi iskola teljes felújításába – ami egyébként nincs olyan nagyon rossz állapotban, csak energetikailag van elavulva.

Innen ki is kellett költöztetni több mint kétszáz gyereket, amíg zajlanak a munkálatok. A másik projekt pedig egy megnyert pályázat Bergenyében, ahol jövőben kezdődik el az iskolafelújítás.

Csittszentivánon teljesen felújították az iskolát, de van még egy kis melléképület, két osztállyal, és azt az épületet szeretnék még újraépíteni, bővíteni

– meséli a polgármester.

„2016-ban, amikor kezdtünk, úgy hívtuk a projektet, hogy Oktatásfejlesztés 2020-ig, aztán kiterjesztettük az oktatásfejlesztést 2030-ra, ami a Mezőpanit község 2030 stratégiájának a része. Ez pedig azt jelenti, hogy

2030-ra legyen minden oktatási létesítményünk teljesen felújítva, felszerelve a bölcsődétől egészen nyolcadik osztályig.

Az oktatás minősége fejlődjön egyelőre felszerelésben, épületekben, de később majd a többi szinten is, vagyis az oktatók szemszögéből is legyen minőségi oktatás. Ha ezt a szülők segítségével meg tudjuk valósítani, akkor azt gondolom, hogy egy plusz motiváció a családalapítási döntésben, ha közvetlenül melletted van egy minőségi oktatás, bölcsődétől egészen nyolcadik osztályig, ahol tudod, hogy a gyerekedet rábízhatod a pedagógusokra, akár hosszított programmal is, ahol ebédet kap, figyelnek rá” – fejti ki Bodó Előd Barna.

Minden projektjük uniós forráshoz kapcsolódik. A bölcsődénél 60 százalékos támogatottsága volt a pályázatnak, 40 százalék volt az önrész.

Mire befejezték, megérkezett a világjárvány és hirtelen megnövekedtek az anyagárak. Most fordítva van: 40 százalék a támogatottság, 60 százalékot tett bele az önkormányzat. „Ez azt is mutatja számunkra, hogy mi nem vagyunk egy gazdag község, de minden erőforrást megmozgattunk azért, hogy ezt a projektet ne hagyjuk veszni.

Ilyen beruházásokat saját pénzből nem tudunk elkezdeni, tehát mindig arra vagyunk utalva, hogy pályázatokat keressünk. Én most csak az oktatásról beszélek, de a többi szinten is hasonlóképpen tudunk mozogni”

– mutat rá a polgármester, aki arról is mesél, hogy a jól működő állami oktatáson kívül miért is jó még itt élni.

Jó itt kisgyerekes családnak lenni

A református egyház berkein belül működtetnek nyári óvodát is, ami nagyon megkönnyíti egy kisgyerekes család mindennapjait, hiszen lefed körülbelül egy hónapot a nyári időszakból. De

tervben van még egy nagyobb kinti szabadidős központ létrehozása is, ahol elsősorban családok, piknikezők számára alakítanának ki természetközeli, szabadidős tevékenységet.

Ezt a zöld területet most is használják a községbeliek, de a fákon és füvön kívül egyelőre nincs ott semmi – bár a medvék miatt egyre kevesebben mernek kimenni.

A polgármester úgy véli, hogy

valamilyen megoldást a medvekérdésre is kell majd találni, ha szabadidős tér lesz ott.

A játszóterek felújítását is folyamatosan végzik, amelyek általában az óvodák, iskolák környékén vannak, de ezeket nyáron is megnyitják.

A diákok számára pedig ott helyben focisuli is működik egész évben, és nagyon szép eredményeket érnek el a gyerekek, néhányukat viszik tovább más csapatokba.

Az iskola keretein belül oktatáson kívüli tevékenységek is vannak:

zeneoktatás, néptánc, nyári vakációkban pedig ezek táborok formájában működnek.

Minden évben szerveznek lovastábort vagy íjász-lovastábort a gyerekeknek a helyi hagyományőrzők, huszárok. Van a cserkészeknek is egy idenyúló ága, szinte egy teljes csoport, de van olvasóklubjuk is, sőt a gyerekek hosszított programmal járhatnak iskolába.

Korosztálytól függően tehát mindenki számára vannak lehetőségek, sőt szívesen fogadják és támogatják a szülők részéről a kezdeményezéseket is – teszi hozzá a település vezetője, aki úgy érzi, hogy

rájuk mosolygott az Isten, mert van közösség, amiért érdemes tenni.

Please follow and like us:
Pin Share