Alacsony a havi bérük a székelyföldi szolgálati lakásoknak

Alacsony a havi bérük a székelyföldi szolgálati lakásoknak

Összesítettük, hogy a nagyobb székelyföldi városok hány szolgálati lakással rendelkeznek, mennyi a havi bérük, és kik laknak azokban. A megkérdezett önkormányzatok közlése alapján

legkevesebb 63 lejt, legtöbb pedig 750 lejt fizetnek a bérlők havonta ezekért a lakásokért; több tényező alapján számolják ki az értéket, a jogszabályok útmutatása szerint.

Ezek az árak messze a piaci árak alatt vannak, hiszen összehasonlításképpen például Csíkszeredában egy garzonlakásért akár ezer lej bért is elkérhetnek havonta a tulajdonosok. A székelyföldi városok ugyanakkor nem sok szolgálati lakást birtokolnak, sőt akad olyan önkormányzat is, ahol egy sincs. Gyergyószentmiklóson a városházán érdeklődve elmondták,hogy

a városnak nincsenek saját tulajdonú, szolgálati lakásként hasznosítható ingatlanjai.

Harminchárom szolgálati lakással rendelkezik Sepsiszentgyörgy

A háromszéki megyeszékhely jobban áll ilyen szempontból, ugyanis jelenleg harminchárom szolgálati lakással rendelkezik. Odaítélésük nincs szakmákhoz kötve, bármely közszolgálatot ellátó alkalmazott számára elérhetők. Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere kérdésünkre elmondta: a város egészségügyi, tanügyi, kulturális és közigazgatási intézményeknek adta át a kezelési jogot a szolgálati lakások felett, az említett intézmények a törvényes előírások betartásával, saját hatáskörben döntik el azok odaítélésének a módját.

A lakások a Cigaretta, a Dália és a Borvíz utcában találhatók.

A Cigaretta utcai szolgálati lakások kezelési jogának odaítélése az intézmények számára a 2016/312-es helyi tanácsi határozat alapján történik, amely figyelembe veszi az intézmény típusát, a kérés régiségét, valamint a pályázó intézmény kezelésében levő szolgálati lakások és az alkalmazottak arányát. Annak az intézménynek a hatáskörébe tartozik az odaítélés, amely a lakás felett gyakorolja a kezelési jogot. Az önkormányzat kezelésében levő lakások esetében a 2020/217-es helyi tanácsi határozat alapján bírálják el a benyújtott kéréseket, a következő szempontok alapján:

iskolai végzettség, jelenlegi lakhatási helyzet, családi állapot, az elmúlt év szakmai kiértékelése.

2022-ben számoltunk be egy újabb városnegyed megépítéséről, a csendőrlaktanya és az Olt folyó gátja közti, mindeddig kihasználatlan területen. A projekt jelenlegi állásáról kérdezve az alpolgármester felidézte, hogy a jövőben 96 szolgálati lakás lesz kialakítva az egészségügyi és tanügyi dolgozók számára, most készül a megvalósíthatósági tanulmány, és folyamatban van az engedélyek beszerzése.

A városnegyedben egyébként összesen száz lakrészt tartalmazó tömbházsort építenek a helyi fiatal családok számára, készül továbbá egy új bölcsőde is.

Ugyancsak 96 szolgálati lakás fog épülni az egykori tyúkfarm helyén, a Jókai Mór utcában.

„Nincs meghatározva egyik helyszínen sem, hogy milyen arányban kapnak tanügyi, illetve egészségügyi alkalmazottak lakásokat, ezt majd az igények felmérésekor döntjük el, várhatóan 2026-ban” – fogalmazott Tóth-Birtan Csaba az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből finanszírozott projektek kapcsán. Hozzátette: tervben van további szolgálati lakások építése a Borvíz utcában, a Gyere haza program folytatásában.

Ide eredetileg 35 sorházban épülő lakásra volt rendezési tervünk, de az engedélyeztetési fázisban kiderült, hogy az országos vízügyi hatóságnak folyamatban van egy terve a Debren patak medrében épülő gát építésére, így új rendezési terv készül a lakások megépítésére”

– nyilatkozott az elöljáró.

Csíkszeredának is harminchárom szolgálati lakása van

„A csíkszeredai városházának és az önkormányzatnak alárendelt intézményeink munkatársai számára összesen harminchárom szolgálati lakással rendelkezünk.

Ezeket a lakásokat a Csíki Székely Múzeum, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, a Csíki Játékszín, a Csíkszeredai VSK, a Csíki Trans Kft. alkalmazottai, vendégei használhatják”

– osztotta meg érdeklődésünkre Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere. Tőle tudjuk, hogy a szolgálati lakások havi bére 115 lejtől 255 lejig terjed. „A bért az 1999/40-es számú sürgősségi rendelet szerint kell meghatározni, amit módosított a 2007/310-es számú kormányrendelet. Ez a rendelet határozza meg azt, hogy hogyan kell a havi bért kiszámolni, figyelembe véve például a plusz tereket és a négyzetmétereket” – magyarázta.

A lakások méreteit tekintve a város rendelkezik egy négyszobás, 14 háromszobás, 13 kétszobás, valamint 5 egyszobás lakással.

Marosvásárhelyi helyzetkép

Marosvásárhelyen a Locativ lakásgazdálkodási vállalat ügykezeli a polgármesteri hivatalhoz tartozó, bérbe adható épületeket, többek között a szociális és szolgálati lakásokat. Birtalan Istvántól, a Locativ vezetőjétől kapott összesítés értelmében

Marosvásárhelyen összesen 38 szolgálati lakás van, ebből 24-et egészségügyben dolgozók bérelhetnek ki, ezek a sürgősségi kórház szomszédságában találhatók.

Ezeket az országos lakásügynökség támogatásával építette a város, és az országosan megszabott díjakat fizetik a bérlők. A bérleti díj függ a lakás méretétől, a benne élő személyek számától és azok jövedelmétől. Mint Birtalan Istvántól megtudtuk, az egészségügyi szolgálati lakásokban, ahova orvosok, asszisztensek, de a kórház adminisztrációs osztályán dolgozók is beköltözhetnek,

a legkisebb havi bér 200 lej, a legnagyobb pedig 774 lej.

A többi, szolgálati lakásként nyilvántartott lakrész a város különböző részein van, és a városháza vagy a lakásgazdálkodási vállalat alkalmazottai bérlik. Jelenleg a Rózsák terén levő egyik ingatlant átminősítették, így három lakrésszel csökken a bérlehető lakások száma. Birtalan elmondta, hogy ezeken kívül az Locativ által ügykezelt ANL-s és más bérelhető tömbházakban is több közalkalmazott lakik, de

azok a lakrészek minden marosvásárhelyi számára elérhetők, és megszabott pontozás alapján osztják ki a jelentkezőknek.

Ötven szolgálati lakás Székelyudvarhelyen

Székelyudvarhelyen van a legtöbb szolgálati lakás a megkérdezett önkormányzatok közül, mintegy ötvenről adott számot Zörgő Noémi, a városháza sajtóreferense. A városi kórház mellett, a Tábor utcában két tömbházban huszonkét szolgálati lakás található:

tizenhatban a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely tagjai, hatban pedig hivatali alkalmazottak élnek, akik nem székelyudvarhelyiek és nem rendelkeznek városi lakhatással.

Emellett a Tamási Áron utcában található egy garázs, annak a felső részében négy egyszemélyes lakást alakítottak ki. A II. Rákóczi Ferenc és Győzelem utcai két szolgálati lakás a Tamási Áron Gimnázium ügykezelésébe tartoznak, ezekben az oktatási intézmény tanárai laknak. A kórházhoz közeli új tömbházban huszonnégy lakás található, már korábban beszámoltunk arról, hogy ugyan elkészült az épület – és költözésre kész –, de a lakókra várni kellett, ugyanis bonyodalom alakult ki az elbírálás során. Azóta sikerült felgöngyölíteni az ügyet és kiosztani a lakásokat. Mint megtudtuk,

hamarosan át is adják az új épületet a hivatali és a kórházi alkalmazottaknak.

Utóbbi lakások bérleti díjait még nem rögzítették, mert az függ a családtagok számától és a jövedelmektől – részletezte a szóvivő. Hozzátette, hogy

a többi szolgálati lakás esetében 63 lejtől 120 lejig terjedő havi bérleti díjat kell fizetniük az ott lakóknak, az összeg változik a lakások területének függvényében.

Kézdivásárhelyen nincs szabad lakás, de hamarosan újabbak épülnek

Kézdivásárhely önkormányzata tulajdonában kilenc szolgálati lakás van, amelyeket a hatályos jogszabályok értelmében csak orvosok és tanárok kaphatnak meg. Demeter Hajnal, a városháza állami- és magántulajdon, valamint lakásállomány osztályának munkatársa megkeresésünkre kiemelte, hogy

a helyi tanács a lakások kiosztása révén igyekszik ösztönözni a városban dolgozó szakemberek helyben maradását.

Mind mondta, jelenleg a kilenc lakás mindegyike foglalt, azokban hét orvos és két pedagógus lakik, a közeljövőben azonban két darab, egyenként hat lakrészes tömbház építését kezdik meg, amelyekben kizárólag szolgálati lakások kapnak majd helyet.

A környezetbarát és energiahatékony, úgynevezett nZeb-épületek a városi kórház szomszédságában kapnak majd helyet, és mintegy 6,3 millió lejes beruházásból valósulnak meg.

Összeállításunk szerzői: Barabás Hajnal, Gergely Imre, Farkas Áron Imre, Farkas Orsolya, Simon Virág