Alex Mățan, hattrick de poveste în MLS! Columbus Crew pune presiune pe echipa lui Messi, liderul Inter Miami. Video

Alex Mățan (25 de ani) a făcut un meci memorabil în etapa a 33-a din MLS. Fotbalistul român a reușit un hattrick în Columbus Crew – New England Revolution 4-0.

Alex Mățan, hattrick în MLS! Echipa românului pune presiune pe liderul Inter Miami

Înaintea meciului cu New England Revolution, Mățan avea un singur gol marcat în acest sezon. Fotbalistul crescut la Academia Hagi s-a dezlănțuit însă în runda cu numărul 33. Prima reușită a venit în minutul 14, cu un șut la colțul lung.

Următoarele două goluri au venit în actul secund. Mai întâi, Mățan a marcat în minutul 63 cu un șut plasat, după care, în minutul 72, a scăpat singur cu portarul advers, pe care l-a executat. Evident, mijlocașul ofensiv născut la Galați a fost desemnat cel mai bun jucător al partidei dintre Columbus Crew și New England Revolution.

Alexandru Matan scored not once, not twice, but three times last night. ⚽⚽⚽ pic.twitter.com/ILvFRnFVfp

— Major League Soccer (@MLS) October 13, 2024

Ca urmare a succesului cu New England Revolution, Columbus Crew a urcat pe locul 2 în Conferința de Est. Echipa lui Mățan are 63 de puncte, cu opt mai puține decât Inter Miami, acolo unde evoluează super vedetele Lionel Messi, Luis Suarez, Sergio Busquets sau Jordi Alba.

Răzbunare dulce răzbunare

Pe lângă cele trei goluri marcate, Alexandru Mățan a mai avut un motiv de satisfacție. Fotbalistul român s-a răzbunat pe Caleb Porter, antrenorul lui New England Revolution. Porter era antrenor la formația din Ohio când Mățan s-a transferat în SUA și nu i-a dat prea multe șanse.

De altfel, revenirea lui Mățan în România în 2022, împrumutat cinci luni la Rapid în a doua parte a acelui an, s-a petrecut câtă vreme Porter era pe banca lui Columbus.

„Mă scuzați pentru tweet-ul despre fotbal, dar ca Alex Mățan să facă asta împotriva antrenorului care nu a putut să-i găsească un rol și care i-a pus viitorul în MLS sub semnul întrebării – într-un an care l-a lăsat pe Mățan cu dificultăți de ordin psihic, așa cum mi-a spus în ianuarie – este atât de tare. Ce noapte grozavă pentru el”, a scris Bailey Johnson, jurnalistă la Washington Post, pe platforma X.

Mățan e legitimat la Columbus Crew din martie 2021, atunci când Gică Hagi l-a lăsat să plece în schimbul sumei de 1,5 milioane de euro.