Alex Mitriță, gol în România – Lituania 3-1 după un contraatac letal! Atacantul s-a dus „glonț” la Mircea Lucescu. Video

România a câștigat spectaculos meciul cu Lituania de pe teren propriu, scor 3-1, în etapa a doua din Grupa C2 din UEFA Nations League. Scorul final a fost stabilit de Alexandru Mitriță în minutul 90+2, după un contraatac de excepție.

Alex Mitriță, gol după un contraatac letal! Atacantul s-a dus „glonț” la Mircea Lucescu

România a avut mari dificultăți în duelul cu Lituania din Ghencea. Principalul inamic al „tricolorilor” a fost gazonul, care s-a prezentat în condiții deplorabile. Mircea Lucescu a mutat inspirat și a reușit să obțină a doua victorie în tot atâtea meciuri de la revenirea pe banca echipei naționale.

Alexandru Mitriță, introdus pe teren în minutul 70, a reușit să marcheze în prelungiri. Fotbalistul Universității Craiova a combinat excelent cu Denis Alibec pe contraatac. Rămas singur, Mitriță l-a executat pe Edvinas Gertmonas. VEZI VIDEO AICI.

Golul lui Alexandru Mitriță a declanșat nebunia în tribune. Atacantul în vârstă de 29 de ani s-a dus direct la marginea terenului și l-a îmbrățișat pe Mircea Lucescu. Selecționerul în vârstă de 79 de ani a fost cel care l-a rechemat pe Mitriță la națională, după o pauză de aproape doi ani.

Alexandru Mitriță a marcat în prelungirile meciului România – Lituania 3-1. Foto: captură Prima TV.

Mitriță, golul numărul 4 la naționala României

Golul din meciul cu Lituania a fost al 4-lea pentru Alexandru Mitriță în 20 de apariții în tricoul naționalei României. Fotbalistul Universității Craiova a mai înscris împotriva unor echipe naționale, precum Insulele Feroe, Norvegia și Armenia.

În meciul de la Priștina împotriva Kosovo (3-0), Alexandru Mitriță a fost introdus pe teren în ultimele 5 minute. De altfel, Mircea Lucescu a mutat extrem de inspirat pe parcursul reprizei secunde cu Lituania, când i-a introdus pe Ianis Hagi, Alex Mitriță, Denis Alibec și Darius Olaru.

Fiul lui Gică Hagi a scos penalty-ul din care Răzvan Marin a marcat al doilea gol al naționalei României. Totodată, Darius Olaru a recuperat mingea din care Denis Alibec și Mitriță au finalizat contraatacul letal din prelungiri.

România, lider în Grupa C2 din UEFA Nations League

România este lider autoritar în Grupa C2 din UEFA Nations League după primele două etape. „Tricolorii” le-au învins pe Kosovo (3-0) și Lituania (3-1) și au maximum de puncte după două meciuri.

Locul 2 este ocupat de Kosovo. După 0-3 cu România, naționala pregătită de Franco Foda a învins-o în deplasare pe Cipru, scor 4-0. Albion Rrahmani, fostul atacant al Rapidului, s-a numărat printre marcatori.