Anca Todoni, victorie de senzație în finala turneului WTA de la Bari. Câți bani încasează și pe ce loc urcă

Anca Todoni (19 ani) a reușit cea mai importantă performanță a carierei. Jucătoarea din România s-a impus în finala turneului de 125 de puncte WTA de la Bari în fața sportivei din Ungaria, Panna Udvardy.

Anca Todoni reușește performanța carierei în Italia

Todoni va ține cu siguranță minte turneul din Italia. Este primul ei titlu la o competiție de 125 puncte WTA. Ea s-a impus cu 6-4, 6-0 în fața unei sportive mai bine cotate. Înainte de această partidă, românca era pe locul 179 în timp ce Panna Udvardy ocupa poziția 132.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat. Break-ul realizat de Todoni la scorul de 5-4 s-a dovedit a fi decisiv. În setul secund, românca a făcut un joc perfect și a câștigat cu 6-0. Partida a durat numai 67 de minute.

Din punct de vedere statistic, Anca Todoni a dominat clar întâlnirea. Ea a reușit 5 ași în timp ce adversara ei unul singur. Românca nu a făcut nicio dublă greșeală. Serviciul a făcut diferența în acest meci. Todoni a avut un procentaj de 69% la primul serviciu.

Până la meciul din finală, românca a avut un parcurs perfect. Ea le-a învins pe rând pe Fiona Ferro (locul 126, Franța), Elvina Kalieva (locul 213, SUA), Eva Lys (locul 143, Germania) și pe capul de serie Nadia Podoroska (locul 59, Argentina).

Salt de 43 de locuri în ierarhia WTA

Anca Todoni a pus mâna după succesul de la Bari pe un cec în valoare de 13.040 euro. Sportiva care a terminat pe locul secund va încasa numai 7.390 de euro. În plus, românca va urca nu mai puțin de 43 de poziții în clasamentul WTA. De luni, ea va ocupa locul 136.

Săptămâna trecută, Todoni a jucat calificările la Roland Garros. Românca nu a reușit să accede pe tabloul principal. Ea a pierdut în fața sportivei din Serbia, Olga Danilovic, cu scorul de 1-6, 6-4, 1-6.

Todoni are cu siguranță potențialul de a deveni una dintre cele mai importante jucătoare ale României. În doar un an și jumătate, aceasta a urcat peste 700 de poziții în clasamentul WTA. Anul trecut, aceasta a câștigat două turnee de categoria W25, la Osijek și la Bistrița, și două W15, la Kranjska Gora și la București.

Românca a continuat parcursul impresionant și în 2024. La începutul lunii aceasta a ajuns până în semifinalele turneului W50 din Trosdorf. Odată cu acest salt imens în ierarhia feminină, Todoni va avea șansa de a câștiga și mai multe puncte, întrucât va putea participa la competiții mai bine cotate.