Antrenoarea Farului, prima reacție după victoria de la debutul din Champions League: “Era de așteptat”. Ce spune despre viitoarea adversară

Formația feminină a Farului și-a făcut debutul în Champions League împotriva kosovarelor de la KSS Mitrovica, scor 4-0. La finalul partidei, antrenoarea echipei din Constanța a discutat despre meci, dar și despre viitoarea adversară.

Antrenoarea Farului, Raluca Sârghe-Simes, a fost încântată după debutul reușit al elevelor sale în Champions League. Chiar dacă în prima repriză nu au reușit să își facă jocul, iar scorul la pauză a fost 0-0, în partea secundă gazdele au defilat spre o victorie categorică.

“Era de așteptat să avem această victorie, pentru că e Champions League. Noi ca și club am avut emoții. Este ceva special și deosebit. Multe dintre jucătoarele noastre nu au mai jucat în această competiție. Dar eu zic că prima repriză pentru noi a fost ca o descătușare după care în a doua repriză am fost noi.

E o muncă de un an de zile în spate, apoi a urmat doar să analizăm adversarul direct după ce l-am aflat la tragerea la sorți. Am încercat să pregătim meciul cât mai bine posibil făcând o analiză bună.

Trebuie să fim obiectivi și să admitem că Valerenga este o echipă bună și puternică, dar meciul se joacă. Putem surprinde prin cultura noastră, prin tehnică și creativitate. Doamne ajută să ne calificăm și în grupă.

La acest nivel nu îmi place să vorbesc despre bani, nu cred că asta te motivează, ci meciul în sine. Noi avem condiții bine. La pauză le-am certat pe fete, pentru că nu eram noi și nu ne identificam cu ceea ce știm. Și atunci am fost puțin supărată că nu reușeau să treacă de emoții. Dar la final le-am felicitat. Cred că la pauză le-am trezit la realitate”, a declarat Raluca Sîrghe-Simes după meci.

Raluca Sârghe-Simes, reacție după victoria din Champions League

“Valerenga este un adversar puternic”

Farul va întâlni Valerenga Football, campioana Norvegiei, sâmbătă, 7 septembrie, de la ora 15:00. Câștigătoarea avansează în a doua etapă, în care 24 de echipe vor lupta pentru ultimele 12 locuri în faza grupelor Women’s UEFA Champions League.

La finalul partidei, Ioana Stancu marcatoarea golului doi a discutat despre adversarele din Norvegia, dar și despre debutul cu gol din Champions League. Pe tabelă, Ioana a mai fost acompaniată de Laura Rus, Tabita Croitoru și Carolina Țabur.

“E fericire mare, dar nu putem să ne bucurăm până nu trecem și de etapa de sâmbătă. Știm despre Valerenga că este un adversar puternic, dar pentru asta suntem aici și ne așteptăm să întâlnim adversari puternici.

A fost un vis frumos pentru mine, pentru că este prima dată când joc în Champions League și a fost senzațional să marchez un gol. După meciul de sâmbătă sperăm să ieșim victorioase.

A fost puțin mai greu decât ne așteptam în prima repriză, dar în a doua repriză ne-am dezlănțuit și s-a văzut. Mingea a fost numai la noi”, a spus Ioana Stancu la finalul partidei cu KSS Mitrovica, scor 4-0.