Antrenorul lui Rangers, coşmar în Europa pentru Dinamo! A ieşit neînvins şi după un duel cu Generaţia de Aur

FCSB se pregăteşte de meciul cu Glasgow Rangers, al treilea adevsar din grupa Europa League, iar Philippe Clement, antrenorul scoţienilor, are un palmares pozitiv în duelurile cu românii. E adevărat, totul în calitate de fotbalist. Belgianul a întâlnit-o de trei ori pe Dinamo în cupele europene şi a fost titular într-un amical jucat împotriva României.

Philippe Clement şi Club Brugge i-au blocat visul lui Dinamo

În vara lui 2002, după un titlu câştigat cu multe controverse, Dinamo visa să ajungă în grupele Ligii Campionilor. “Lăsați-ne să ne pregătim pentru Champions League”, anunţa triumfător Cristi Borcea, însă în drumul spre marele pot s-a interpus Club Brugge.

Manşa tur s-a disputat, pe 31 iulie 2002, pe “Jan Breydel”, iar Dinamo a ieşit în genunchi de pe teren, după 1-3 cu Club Brugge. Titular în acel meci, Philippe Clement a reuşit o prestaţie bună în centrul apărării, însă a fost înlocuit pe final cu Olivier De Cock. Singurul gol al “câinilor” a purtat semnătura lui Dan Alexa, proaspăt transferat de la U Craiova, în timp ce două dintre cele trei goluri ale belgienilor au fost marcate de Andres Mendoza, care în 2008 a ajuns la FCSB.

Rămâneau speranţele pentru retur, mai ales datorită golului lui Dan Alexa, însă Club Brugge a rezolvat rapid ecuaţia calificării. Rune Lange a marcat singurul gol al meciului, în minutul 19, şi Dinamo îşi vedea din nou visul Champions League năruit. În partida retur, Philippe Clement a fost integralist şi s-a numărat printre remarcaţii meciului, alături de Gaëtan Englebert, ambii notaţi cu 6,5 în caseta meciului din Evenimentul Zilei.

Philippe Clement a întâlnit şi ultima mare echipă a lui Dinamo

La patru ani de la duelul Dinamo – Club Brugge din preliminariile Ligii Campionilor, cele două s-au întâlnit din nou, însă în grupele Cupei UEFA. De această dată, “câinii” porneau cu prima şansă la victorie, mai ales după un start fulminant în campionat, cu 13 victorii în primele 13 etape. În plus, moralul echipei lui Mircea Rednic era ridicat şi datorită succesului din primul meci al fazei grupelor, 2-1 cu Besiktas.

În Belgia, Club Brugge şi Dinamo au terminat la egalitate, scor 1-1, după ce “câinii” au fost în avantaj din minutul 33, în urma golului marcat de Claudiu Niculescu. Belgienii au obţinut egalarea în a doua repriză, după penalty-ul executat de Sven Vermant, iar în primul “11” s-a regăsit din nou Philippe Clement. Fundaşul central nu a mai reuşit să iasă în evidenţă ca în dubla din 2002, având o evoluţie ştearsă.

Philippe Clement se duela cu Gică Hagi în 1998, acum îl antrenează pe Ianis Hagi

Cu ajutorul evoluţiilor bune de la Genk, Philippe Clement a ajuns să fie chemat, la 24 de ani, în primăvara lui 1998, la naţionala Belgiei. După debutul din martie 1998, 9 minute în amicalul Belgia – Norvegia 2-2, actualul antrenor al lui Rangers a fost titular şi integralist, o lună mai târziu, în meciul contra României.

Jucat pe stadionul “Roi Baudouin”, amicalul Belgia – România 1-1 era un penultim test pentru cele două selecţionate înaintea Campionatului Mondial din Franţa. Philippe Clement s-a descurcat bine în duelurile cu Gică Hagi şi colegii lui din Generaţia de Aur, iar unicul gol al tricolorilor a venit în finalul primei reprize, după o deviere a lui Viorel Moldovan. Belgienii au egalat târziu, cu un sfert de oră înaintea finalului, prin Luc Nilis.

Philippe Clement a prins lotul naţionalei Belgiei pentru Campionatul Mondial din 1998 şi a fost titular în două meciuri din faza grupelor, 0-0 cu Olanda şi 1-1 cu Coreea de Sud. După remiza cu asiaticii, belgienii au părăsit turneul final, la care au strâns 3 puncte şi s-au clasat pe a treia poziţie în grupă.

La 26 de ani de la duelul cu Gică Hagi, Philippe Clement este antrenorul lui Rangers, poziţie pe care o ocupă din octombrie 2023, şi îl pregăteşte pe Ianis Hagi. Relaţia dintre cei doi a fost rece, după revenirea internaţionalului român din împrumul la Alaves, mai ales în urma deciziei antrenorului belgian de a-l trimite la echipa a doua. Revenit la prima echipă a lui Rangers, înaintea pauzei pentru meciurile echipei naţionale din luna octombrie, Ianis Hagi a dat o pasă de gol, ca apoi să vadă cartonaşul roşu, în meciul cu St. Johnstone din campionat.

5 echipe are Philippe Clement în CV-ul de fotbalist: Beerschot (1992-1995), Genk (1995-1998), Coventry City (1998-1999), Club Brugge (1999-2009) şi Germinal Beerschot (2009-2011)
5 echipe a antrenat Philippe Clement: Waasland-Beveren (2017), Genk (2017-2019), Club Brugge (2012, 2013, 2019-2022), AS Monaco (2022-2023) şi Rangers (2023-prezent)