Aproape de tragedie. Un fotbalist s-a prăbușit inconștient pe teren în timpul meciului. Imagini horror de pe gazon. Video

Totul s-a petrecut în timpul partidei Sao Paulo – Nacional Montevideo, din manșa secundă a optimilor de finală a celei mai importante competiții la nivel de club din America de Sud.

Un fotbalist uruguayan a căzut inconștient pe gazon

În minutul 84 al întâlnirii de pe stadionul Morumbi din Sao Paulo, fotbalistul uruguayan al echipei oaspete Juan Izquierdo s-a prăbușit inconștient pe teren, fără să fi fost implicat în vreun duel.

Intrat pe teren la pauză în locul lui Sebastian Coates, fundașul uruguayan de 27 de ani se afla la mijlocul terenului când a căzut din picioare fără să fie atins de cineva. Un coechipier aflat în apropierea sa a observat faptul că Izquierdo nu se mai poate ține pe picioare și a încercat să-l prindă înainte de a cădea.

Fotbaliștii celor două echipe au făcut semne disperat către staff-urile medicale pentru a interveni. Medicii au sosit imediat și i-au acordat primele îngrijiri lui Izquierdo chiar pe suprafața de joc.

Aflat încă în stare de inconștiență, dar stabilizat, fundașul lui Nacional Montevideo a fost scos pe targă de pe teren în aplauzele spectatorilor aflați pe stadion. El a fost preluat de o ambulanță și transportat de urgență la spital.

🇺🇾⚽🇧🇷 | El jugador uruguayo Juan Izquierdo, defensor del Nacional, se descompensó en pleno partido contra el São Paulo en el Morumbí, durante la Copa Libertadores. Actualmente, Izquierdo se encuentra en cuidados intensivos y lucha por su vida. pic.twitter.com/CrKN4LKX9t

— Carlos alberto Pedeaña villeras (@PedeanaCarlos) August 23, 2024

Izquierdo este în stare stabilă la spital

”Juan Izquierdo a suferit o bătaie neregulată a inimii în timpul meciului cu Sao Paulo. El este tratat la Unitatea de Terapie Intensivă a Spitalului Albert Einstein. În prezent este în stare stabilă și rămâne sub observație”, a anunțat clubul uruguayan, pe rețelele de socializare.

După ce Juan Izquierdo a fost scos de pe teren, jocul a continuat și s-a încheiat cu victoria celor de la Sao Paulo, scor 2-0. Golurile au fost marcate de Damian Bobadilla (31) și Jonathan Calleri (47).

După ce scosese un 0-0 în Uruguay, în prima manșă, Sao Paulo s-a calificat în sferturile de finală ale Copei Libertadores, acolo unde îi așteaptă un duel cu o altă formație din Brazilia, Botafogo, care a a trecut de Palmeiras.

În urmă cu doar câteva zile, japonezul Masato Morishige a fost lovit cu în față de o minge șutată de un adversar în timpul întâlnirii FC Tokyo și Tokyo Verdy. Jucătorul s-a prăbușit inconștient pe teren suferind o comoție cerebrală.

Un alt moment teribil a avut loc în primăvară la meciul West Ham – Fulham, atunci când puștiul George Earthy (19 ani) s-a ciocnit violent cap în cap cu coechipierul său, mexicanul Edson Alvarez, și a avut nevoie de mască de oxigen.