Átszervezés a gyergyószentmiklósi városházán, újraszámolás a beruházásoknál

Átszervezés a gyergyószentmiklósi városházán, újraszámolás a beruházásoknál

Pár perc késéssel kezdődött az ülés, kiegészítéseket vártak a beterjesztett napirendi pontokkal kapcsolatosan, de miután ezek befutottak, rátérhettek a lényegre. Egy országos előíráshoz alkalmazkodva át kellett szervezni azokat az osztályokat, ahol nem volt legalább tíz munkatárs – ezek mostantól átcsoportosítva, összevonva működnek.

Miután a múlt héten nem járult hozzá a testület, hogy napirendre vegyék ezt az előterjesztést, most lényegi hozzászólás nélkül elfogadták a polgármester által ismertetett átszervezési javaslatot.

A tanácsosok nem szóltak hozzá a tervezethez, felszólalt azonban Selyem Hideg Norbert városi főjegyző, aki rámutatott, hogy a tervezet számos mondatában vannak olyan kifejezések, amelyek ebben a formában jogszabályokba ütközővé teszik a javaslatot. Végül arra a megoldásra jutottak, hogy

most megszavazzák, ezt követően a szakiroda majd kijavítja a jelzett problémás szövegrészeket.

Ezt követően sorra megszavazták a Mobilitási tervvel, a Fogarasy Mihály Szakközépiskola bentlakásának felújításával, illetve a folyamatban levő két tömbház rehabilitációs projektjeivel kapcsolatos friss pénzügyi mutatókat tartalmazó tervezeteket. Ezek tartalmazzák azokat a kimutatásokat, amelyek az önrészből fizetendő, azaz el nem számolható költségeket jelentik a jelzett beruházásoknál.

A Központi Fejlesztési Régió a múlt hét végén küldte ki számukra azt az átiratot, amely alapján most a kimutatások elkészültek. Amint Csergő Tibor hamarosan leköszönő polgármester elmondta, amiatt hogy a finanszírozó hatóság még nem végezte el a múlt év végén benyújtott elszámolások feldolgozását, a városháza számai nem egyeznek meg a Központi Fejlesztési Régió által számon tartott összegekkel, de ennek ellenére

július 4-ig be kell a most elfogadott határozatokat nyújtaniuk, hogy új finanszírozási szerződéseket lehessen majd kötni a projektekre, és be lehessen fejezni azokat.

A tömbházas projekteknél fontos változás következik: az eddigi 60 százalék helyett 98 százalékra nő a beruházások elszámolható költsége, és csak két százalék lesz az önrész, de egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy mit is fedez a támogatás, milyen munkálatokat lehet majd kifizetni belőle.