Aurul câștigat de echipajul feminin al României la canotaj 8+1 a stârnit reacții peste hotare: „Tot respectul pentru ele!”

România este din nou în centrul atenției. Țara noastră a obținut o nouă medalie de aur prin echipajul feminin la canotaj 8+1. Echipa sportivelor a câștigat finala de sâmbătă dimineață.

Această performanță nu a trecut neobservată. S-a iscat astfel un val de reacții peste hotare, chiar din partea unor foste mari sportive care au fost medaliate în trecut la Jocurile Olimpice.

Dame Katherine Grainger: „Tot respectul pentru ele!”

Dame Katherine Grainger, în vârstă de 48 de ani, este o fostă sportivă din Scoția. Aceasta a cucerit în cariera sa medalia de aur la Jocurile Olimpice la canotaj. Performanța româncelor a fost lăudată de fosta canotoare.

„Fiecare echipaj de pe podium trebuie să fie încântat! Fiecare fată din echipa României a concurat săptămâna aceasta, deci au venit la această probă ca unul dintre puținele echipaje care a concurat în fiecare zi.

Să domini o cursă de 8+1 așa, tot respectul pentru ele. România iubește să conducă de la început. Româncele iubesc un start rapid”, a fost reacția lui Dame Katherine Grainger, conform celor de la BBC.

Jess Eddie: „Au câștigat cel mai mare eveniment de la canotaj!”

Jess Eddie este o fostă canotoare britanică. Fosta sportivă de 39 de ani a cucerit în cariera sa argintul la JO din 2o16, la Rio de Janeiro, tot la canotaj 8+1. Aceasta a reacționat de asemenea după performanța echipajului României.

„Trebuie să le înmânezi medalia pentru că au fost rapide. S-au dublat toată săptămâna și acum au câștigat cel mai mare eveniment de la canotaj”, a fost reacția lui Jess Eddie, pentru sursa citată mai sus.

Pe plan intern, Mihai Covaliu a oferit o reacție imediat după ce româncele au adus în palmaresul țării cea de-a 3-a medalie de aur de la JO din Paris: „Este cu adevărat incredibil!”

Mihai Covaliu a urmărit cu sufletul la gură cursa nebună făcută de echipajul României. Președinte Comitetului Olimpic și Sportiv Român a comentat imediat victoria de sâmbătă dimineață.

„Sunt fericit pentru sportivi, pentru toți cei care au vrut să ajungă la Jocurile Olimpice. Unii au reușit, unii nu, important este că au participat la această competiție, că au intrat în luptă.

Mai departe, cei care au ajuns aici sunt cei mai buni dintre cei mai buni. Ceea ce au reușit fetele azi din 8+1 este cu adevărat incredibil. Au făcut o cursă perfectă, absolut perfectă.

Au muncit extrem de mult, au crezut în ceea ce pot face și iată că au reușit. Sunt foarte bucuros, felicitări canotajului românesc.”, a fost reacția lui Mihai Covaliu, după medalia de aur obținută la canotaj 8+1 feminin.