Az iskolaorvosi hálózat megerősítéséhez előbb pénzre lenne szükség

Az iskolaorvosi hálózat megerősítéséhez előbb pénzre lenne szükség

A háromszéki iskolai egészségügyi ellátás helyzetét attól függően jellemezhetjük, hogy éppen mihez hasonlítjuk. Ha az országos adatokat vesszük figyelembe, a körülmények nem is olyan rosszak, ha viszont a megyehatárokon belül vetünk egy pillantást a számadatokra, bőven találunk benne hiányosságokat. Ez már csak azért is fontos, mert a 2023/198-as oktatási törvény 82. cikkelye szerint

2030-ig minden alapoktatási intézményben kötelező létrehozni egészségügyi engedéllyel rendelkező orvosi rendelőt.

„Még ha van orvosi kabinet egyik-másik iskolában, akkor is gond van a humánerőforrással, mert nincs mindenhol orvos.

Esetenként asszisztens van, de nincs teljesen lefedve így sem minden egyes intézmény”

– összegezte a háromszéki helyzetet Kiss Imre, Kovászna megye főtanfelügyelője, akinek segítségével sikerült kézhez kapni azt a táblázatot is, amely jól szemlélteti az imént leírtakat. Az alapoktatási intézmények közül cikkünkben kizárólag a középiskolákkal foglalkozunk.

Ha van is rendelő, orvos már nem biztos

A tanfelügyelőség adataiból kiderül: Háromszéken csak a városi iskolákban működik orvosi rendelő, de azok közül sem mindegyikben.

Sepsiszentgyörgyön két középiskolában van, noha az éppen felújítás alatt álló Mihai Viteazul Főgimnáziumnak is lenne, de ott idén más tanintézet iskolaorvosa látja el a diákokat.

Kézdivásárhelyen és Kovásznán egyetlen intézmény rendelőjéhez tartozik minden iskola a városban. Baróton a középiskolai kabinethez tartozik minden tanintézet, de itt a személyzetet mindössze egyetlen orvosi asszisztens képezi. Orvos nélkül zajlik az ellátás a bodzafordulói középiskolákban is.

Összesítésünkben kizárólag a középiskolai orvosi rendelők szerepelnek, de ebből is kitűnnek a rendszer hiányosságai. Azok ugyanis, amelyek nem szerepelnek ebben a kimutatásban, semmiféle módon nem szerepelnek a hálózatban, többek között a Plugor Sándor Művészeti Középiskola sem. Utóbbiban petíciót is indítottak a szülők, amelyben a probléma orvoslását kérik az önkormányzat alárendeltségébe tartozó szociális igazgatóságtól (DAS).

Miért nincs minden iskolának külön orvosa?

Fontos kihangsúlyozni, hogy a művészeti középiskola csak egy olyan tanintézet a sok közül, amelynek rendelőre, de legalább orvosra, asszisztensre volna szüksége. Tekintve, hogy az iskolaorvosi hálózat a szociális igazgatóságokra tartozik, a megyeszéki irodánál érdeklődtünk a rendszer pontos működéséről. Ekkor derült ki, hogy

a probléma nagyrészt finanszírozási nehézségekhez kapcsolódik.

Az iskolai orvosi rendelők létrehozása, felszerelése a tanintézmény és önkormányzat közös feladata. A benne tevékenykedő személyzet alkalmazásáért a szociális igazgatóság felel, az orvosok és ápolók fizetését viszont a megyei népegészségügyi igazgatóságon (DSP) keresztül az egészségügyi minisztérium finanszírozza. Azonban

ha a szaktárca nem tud anyagi forrást biztosítani, mert a keret kimerült, akkor az önkormányzat döntésén múlik, hogy a bér költségét felvállalja-e.

Ennek kapcsán érdeklődtünk a népegészségügyi igazgatóságnál is, ahol Ágoston László vezérigazgató hívta fel a figyelmet: nincs biztosíték arra, hogy az önkormányzatokat idővel kisegíti a szaktárca. „A minisztérium nem ígéri meg senkinek azt, hogy biztosan átvállalja előbb vagy utóbb a finanszírozást. Az esetek nagy többségében idővel átveszik, de ez csak attól függ, hogy van-e rá keret” – magyarázta. Ezt a rizikót általában nem engedhetik meg maguknak még a városok sem, nemhogy a vidéki települések.

Akik nem tartoznak sehova

Az ellátás hiányának a megoldásáért petíciót indított a művészeti középiskola szülőbizottsága az elmúlt hetekben, miután kiderült: idéntől nem áll a gyerekek rendelkezésére sem iskolaorvos, sem asszisztens. A diákok korábban a Mikes Kelemen Gimnázium rendelőjéhez tartoztak, de a tanév elején arról értesültek, hogy ez a viszony megszűnt.

Lenne helyszín, ahol tudnánk biztosítani egy kabinet működését, részünkről megvan a nyitottság. Tekintve, hogy bentlakásunk is van, szeretnénk, hogy valamilyen formában orvosi ügyelet legyen biztosítva, még ha nem is állandó”

– mondta megkeresésünkkor Ambrus Sándor József, az iskola igazgatója.

Noha az iskolának közel hatszáz tanulója és hatvan bentlakója van, az önkormányzat alárendeltségébe tartozó szociális igazgatóságnak (DAS) címzett petíciót az igazgató tudomása szerint nagyjából százharminc szülő írta alá, hiába támogatta a vezetőség teljes mellszélességgel a kezdeményezést. Márpedig az intézményvezető úgy véli:

fontos lenne az iskolaorvos, elsősorban a fertőzések, például a mostanában tetőző felső légúti megbetegedések terjedésének megelőzésében.

Folyamatban van a megoldás

Tud a problémáról Tóth-Birtan Csaba sepsiszentgyörgyi alpolgármester is, aki szerint kerítenek megoldást, nem hagyják orvos nélkül a gyerekeket. Noha a bürokratikus folyamat még zajlik, nagy valószínűséggel egy asszisztens fogja ellátni a diákokat részmunkaidőben, akárcsak a Mihai Viteazul Főgimnázium tanulóit. A szociális igazgatóság pedig már dolgozik az ügyön.

Ami az iskolai fogorvosi ellátást illeti, a tanfelügyelőség adatai szerint Sepsiszentgyörgyön öt iskolában működik rendelő, ezekhez sikerült bejegyezni a város minden oktatási intézményét. Bodzafordulón egy orvos lát el minden iskolást és óvodást, Kézdivásárhelyen és Baróton nincs iskolai fogászat. Kovászna városában nemrég fogadtak el egy tanácsi határozatot egy fogászati rendelő létrehozásáról.

Please follow and like us:
Pin Share