Barót 800: először kulturális hét, majd városnapi kavalkád

Barót 800: először kulturális hét, majd városnapi kavalkád

Miközben a történészek még mindig vitáznak azon, hogy II. András magyar király 1224-ben kiadott kiváltságlevelében, az Andreanumban szereplő Boralt egyáltalán Barótra vonatkozik-e vagy egy Kőhalom melletti szőlődombra, Erdővidék „fővárosában” ezt nem tekintik lényegi kérdésnek, hanem

a település nyolcszáz éves múltját ünneplik annak rendje és módja szerint.

Sőt, amint arra Benedek Huszár János polgármester a figyelmet felhívta, tulajdonképpen régebbre is visszanyúlhatnak az írott források mezején, hiszen a ma a városhoz tartozó Miklósvár vártemploma még korábban, már 1211-ben szerepel egy oklevélben.

Hétfőtől kulturális hét

A Barót 800 névre keresztelt kéthetes rendezvénysorozat keretében a múlt héten sportvetélkedők zajlottak, vasárnap pedig orvosi rendelőt és – születése 210. évfordulója apropóján –

gróf Kálnoky Dénes szobrát avatták fel Miklósváron.

Hétfőn képes könyvbemutatóval kezdődik a kulturális hét (Bardócz Orsolya Naptárszerkesztő Benedek Elek című kötetét Szabó Zsolt kolozsvári irodalomtörténész méltatja 17 órától a baróti Gyulai Líviusz Könyvtárban), 19 órától pedig a Sepsi Art Quartet adja elő A klasszikus zenétől a könnyűzenéig, avagy Bachtól Bocelli-ig című produkcióját a nagyajtai Bihari József Művelődési Házban. Erre a baróti érdeklődők számára ingyenes autóbuszjáratot biztosítanak a szervezők.

Augusztus 6-án, kedden 18 órakor nyitják meg a művelődési ház Bodosi Dániel-termében berendezett, Életre kelnek a bábok című kiállítást, ahol 60–70 éve készített bábokat is közszemlére bocsátanak. Egy órával később ugyanott, de már nagyteremben kezdődik A Székely Trupp ébredése. A verses-zenés emlékműsor szereplői között – Bardócz Orsolya, Sebestyén Aba és Benedek H. Botond mellett – magát a polgármester is ott találjuk.

A „székely truppot” egyébként Benedek Elek alapította Székelyföldre való visszatelepedését (1921) követően, és két év alatt majdnem az egész Erdélyt bejárták vele, mindenütt a székely irodalmat népszerűsítve.

Szerdán 15 órától az érdeklődők helytörténeti sétán vehetnek részt Demeter László muzeológus vezetésével – gyülekező Erdővidék Múzeuma udvarán. A múzeumban 19 órától helytörténeti kiállítás nyílik Barót évszázadai címmel.

Augusztus 8-án, csütörtökökön 11 órakor mesés, zenés interaktív előadásra (Gólya, fecske útra készül) várják a gyerekeket a Gyulai Líviusz Könyvtárba. 19 órától a Bekecs Néptáncegyüttes három tagja mutatja be a Madách Kamaradrámát a művelődési ház nagytermében.

Pénteken 9 órakor a Gyulai Líviusz Könyvtárban kezdődik a Barót 800 című felolvasó-maraton. A tervek szerint

800 percen át, egymást váltva olvasnak fel erdővidéki kötődésű művekből – remélhetőleg lesz hozzá elegendő jelentkező.

14 órától ugyanilyen címmel tartanak tudományos konferenciát a baróti unitárius templomban, erdővidéki születésű kutatók, egyetemi tanárok részvételével.

19 órakor, a kulturális hét záró akkordjaként nyitják meg baróti születésű képzőművészek Innen nézve című közös tárlatát a baróti református altemplomban, ahol Bodosi Dániel, Gyulai Líviusz, Incze Mózes és Pető Hunor képzőművészek alkotásaiból kap ízelítőt a nagyérdemű. Gitáron közreműködik ifj. Krizbai Imre (Csíkszereda) és Tókos Imre (Barót).

A szombat és a vasárnap a hagyományos városnapoknak van szentelve – ennek programjával később jelentkezünk.

Please follow and like us:
Pin Share