Basarab Panduru a pus la zid un fotbalist de la FCSB după gestul din meciul cu Poli Iași: „Nu am mai văzut așa ceva”

Basarab Panduru a comentat în termeni duri intrarea lui Darius Olaru din prima repriză asupra lui Mihai Bordeianu. Căpitanul FCSB, aflat pe picior de plecare, l-a lovit pe adversar cu talpa și a primit cartonașul roșu. Campioana României a pierdut cu 0-1 și continuă parcursul modest din SuperLiga.

FCSB a ajuns la două înfrângeri consecutive în toate competițiile. După eșecul cu Sparta Praga (2-3) și eliminarea din UEFA Champions League, formația patronată de Gigi Becali a cedat la limită cu Poli Iași (0-1). Nu a fost cel mai fericit redebut pentru Florin Tănase, care a intrat în minutul 62.

Bordeianu a deschis scorul în minutul 27 din pasa lui Gheorghiță. Ulterior, fostul mijlocaș de la CFR Cluj a fost faultat dur de Darius Olaru. Căpitanul FCSB a fost autorul unui gest inconștient și a avut o intrare dură cu talpa asupra adversarului din Copou.

În primă fază, Darius Olaru a primit cartonașul galben, însă Ionuț Coza a schimbat culoarea cartonașului după ce a fost chemat să revadă faza la monitorul VAR de Sorin Costreie. Eliminat direct, Darius Olaru va rata cel puțin următoarele două meciuri din campionat.

„Olaru a făcut o mare prostie, și-a lăsat echipa în 10 oameni. Cred că FCSB putea să facă ceva 11 la 11. Și cu om în minus a jucat, a încercat să joace cu posibilitățile pe care le-a avut. Olaru a făcut o mare prostie, eu nu am mai văzut așa ceva”, a declarat Basarab Panduru, la TV Prima Sport.

„S-a dus repede la Bordeianu să se ridice, că nu e nimic. Nu are cum să nu fie nimic”

După ce l-a lovit pe Mihai Bordeianu, Darius Olaru a mers la fotbalistul moldovenilor și i-a făcut semne să se ridice. Internaționalul român în vârstă de 26 de ani ar urma să rateze meciurile cu Hermannstadt și UTA Arad.

„Zici că vrei să protejezi mingea, dar îi dai cu talpa adversarului. Apoi s-a dus repede la Bordeianu să se ridice, că nu e nimic. Nu are cum să nu fie nimic. Să faci așa ceva că ți-a dat pasa încet?

Să dai cu talpa în adversar? El zice că nu a făcut nimic. E urâtă intrarea, de ce i-a trebuit să facă asta? Trebuia să ia roșu, uite unde duce piciorul”, a mai spus Basarab Panduru.

FCSB, la 9 puncte de lider

Cu un meci în minus, restanța cu FC Botoșani, FCSB se află la 9 puncte în spatele liderului în clasamentul din SuperLiga. Campioana României are 5 puncte în tot atâtea meciuri și ocupă abia locul 11 în ierarhie.

Pentru FCSB urmează prima manșă a „dublei” cu LASK Linz din play-off-ul UEFA Europa League, joi, 22 august, ora 20:00. Returul are loc o săptămână mai târziu, joi, 29 august, la București.