Bătăi de cap pentru Costel Gâlcă înainte de meciul cu Oțelul Galați. Universitatea Craiova este decimată de accidentări: ce se întâmplă cu Koljić și Paradela. Exclusiv

Costel Gâlcă are mari bătăi de cap înainte de meciul cu Oțelul Galați de vineri. Antrenorul celor de la Universitatea Craiova nu se va putea baza pe 3 titulari în partida din etapa a 12-a din Superliga României.

Oltenii au caștigat primul meci după 3 etape

Luni, Universitatea Craiova a obținut o victorie clară, cu 3-0, pe teren propriu în fața celor de la Unirea Slobozia. Oltenii au revenit pe podiumul superligii după 3 etape consecutive fără victorie. Totuși, Costel Gâlcă a pierdut un jucător important.

Koljić și Paradela, out pentru meciul cu Oțelul Galați

Elvir Koljić a jucat doar 45 de minute în meciul cu Unirea Slobozia. Atacantul croat a fost schimbat la pauză după ce a suferit o accidentare la braț. FANATIK a aflat în exclusivitate că vârful celor de la Universitatea Craiova nu va fi în lot pentru partida de la Galați.

Koljić nu poate fi recuperat pentru meciul cu Oțelul. El nu va face nici deplasarea. A picat pe braț și are o durere puternică. Cel mai probabil, el își va reveni înainte de meciul cu FC Botoșani de pe data de 19 octombrie.

Koljić nu este singurul jucător accidentat din lotul lui Costel Gâlcă . Paradela a suferit o accidentare în meciul cu Dinamo București de pe Arcul de Triumf și încă nu s-a refăcut complet. Nici Anzor Mekvabishvili nu va juca la Galați.

După meciul din Bănie câștigat de olteni cu 3-0 în fața celor de la Unirea Slobozia, Costel Gâlcă s-a declarat mulțumit de evoluția jucătorilor săi. Antrenorul celor de la Universitatea Craiova a spus că obiectivul rămâne câștigarea titlului în Superliga.

„A fost bine. În prima repriză am jucat așezat, am marcat de două ori. Și în a doua repriză trebuia să alternăm. Slobozia se închide bine și acumulează mulți jucători în careu.

Voiam să avem mai multe puncte. Avem multe ocazii, dar nu reușim să le concretizăm. Importante sunt punctele, să câștigăm. Le cer suporterilor să ne susțină. Cu susținerea lor, cu siguranță vom arăta altfel.

Noi trebuie să scoatem maximum la fiecare meci, să luptăm pentru titlu, pentru că doar așa ne putem bate la campionat. Depinde și de noi, și de susținerea suporterilor. Noi încercăm să-i forțăm (n.r. pe cei nou-veniți). Sper să facă progrese. Sper să arătăm mult mai bine în viitor”, a spus Costel Gâlcă după meciul cu Unirea Slobozia.