Calificarea en fanfare a Spaniei în sferturile Euro 2024 a declanșat un val de entuziasm în presa iberică: „Tremură Germania!”

Spania a trecut fără probleme de Georgia, pe care a învins-o cu scorul de 4-1, și va da piept cu Germania în sferturile lui Euro 2024. Succesul obținut de iberici în fața gruzinilor i-a făcut pe jurnaliștii autohtoni să debordeze de încredere.

Presa din Spania, elogii pentru „Furia Roja” înaintea sfertului cu Germania de la Euro 2024:

Naționala Spaniei a câștigat toate meciurile de la turneul final. După victoriile din Grupa B, acolo unde le-a învins pe Croația (3-0), Italia (1-0) și Albania (1-0), selecționata lui Luis de la Fuente făcut instrucție de front cu Georgia, chiar dacă gruzinii au condus cu 0-1.

Ibericii au marcat de patru ori, motiv ca entuziasmul presei spaniole să fie la cote maxime. În sferturi, Spania va da piept cu reprezentativa țării gazdă, Germania. Confruntarea va avea loc vineri, 5 iulie, de la ora 19:00, pe MHPArena, din Stuttgart.

„Spania o întoarce pe Georgia cu golurile lui Rodri, Fabian Ruiz, Nico Williams și Dani Olmo. Vineri, venim după semifinale împotriva gazdelor!”, au scris jurnaliștii de la AS.com.

Celălalt cotidian important din Madrid a fost și mai ferm. „Spania e o încântare… Ce tremură Germania!”, a fost titlul din Marca.

„Spania dansează”

„Furia Roja” este în căutarea celui de-al patrulea succes continental, după victoriile din 1964, 2008 și 2010. Echipa națională a Spaniei mare are în palmares o finală de Campionat European, în 1984, pierdută în fața Franței.

Fotbaliștii lui Luis de la Fuente au primit elogii și de la presa catalană. „Spania reacționează ca o echipă mare și se califică în sferturi”, a fost titlul de pe prima pagină din Mundo Deportivo.

Și celălalt ziar mare din Barcelona a aplaudat victoria cu Georgia și calificarea în sferturile lui Euro 2024: „Spania dansează în drumul spre sferturile de finală”, a titrat sport.es.

Duelul din sferturile Campionatului European va reprezenta a 27-a confruntare directă dintre Spania și Germania. Bilanțul este extrem de echilibrat. Ibericii au 8 victorii, „panzerele” au 9 victorii, în timp ce alte 9 partide s-au încheiat la egalitate.

Totuși, ultimele rezultate sunt de partea „Furiei Roja”. Spania a învins-o pe Germania inclusiv în finala lui Euro 2008 și n-a mai pierdut în fața „Mannschaft-ului” într-un meci oficial din 17 iunie 1988, scor 2-0, rezultat înregistrat la precedentul Campionatul European organizat de nemți.

3,75 este cota MAXBET pentru pronosticul „Spania se califică în finala Euro 2024”