Câți bani câștigă Federația Română de Fotbal după victoria României cu Ucraina de la EURO 2024! Stanciu, Marin și Drăguș îl îmbogățesc pe Burleanu

Fotbalul „gravitează” în jurul banilor, iar Campionatul European din Germania nu putea să fie o excepție. UEFA a pus sume uriașe în joc pentru cele 24 de participante, dar și pentru cluburile care dau jucători la turneul final, cât și arbitrii vor fi remunerați corespunzător.

Câți bani câștigă Federația Română de Fotbal după victoria României cu Ucraina de la EURO 2024

România a câștigat în prima etapă de la EURO 2024 în fața Ucrainei cu scorul de 3-0, urmând ca UEFA să ofere Federației Române de Fotbal o „avere” în urma punctelor cumulate.

„Tricolorii” au reuşit, după o serie invincibilă în preliminarii, a şasea calificare la un turneu final de Campionat European şi şi-au asigurat un bonus financiar de 9.250.000 de euro. Este vorba de aceeaşi sumă pe care o primesc şi celelalte 23 de participante la EURO 2024.

Naționala României a mai adăugat 1.000.000 de euro în vistierie după victoria în fața Ucrainei, ajungând la 10.250.000 de euro câștigați până în acest moment. Suma se mai poate mări, UEFA oferind 1.000.000 de euro pentru o victorie, iar o remiză aduce 500.000 de euro în contul echipei în cauză. Dacă băieții lui Edi Iordănescu se vor califica în optimi, vor mai adăuga încă 1.500.00 de euro la suma obținută în urma EURO 2024.

UEFA plătește „regește” accederea în următoarele faze ale turneului, 2.500.000 de euro fiind achitați la o prezență în sferturile de finală. Participarea în semifinală este remunerată cu 4.000.000 de euro. Finalista încasează 5.000.000 de euro, pe când campioana mai adaugă 8.000.000 de euro la buget. În cazul unui parcurs ideal, câştigătoarea trofeului ar putea obține maxim: 28.250.000 de euro.

România a câștigat cu 3-0 în fața Ucrainei

Tricolorii” au obținut o victorie de răsunet în prima sa etapă de la EURO 2024, în fața Ucrainei, cu scorul de 3-0. Performanța este una uriașă, fiind doar a doua victorie din istorie a naționalei României la un turneu final de Campionat European.

România a deschis scorul cu Ucraina în prima etapă din grupa E de la Campionatul European din Germania. Nicolae Stanciu a reușit un eurogol, mingea oprindu-se în vinclul porții apărate de Lunin.

După o primă repriză foarte bună, ”tricolorii” au început tare și partea secundă a partidei România – Ucraina de la EURO 2024, iar Răzvan Marin a marcat golul de 2-0 cu o execuție minunată.

Denis Drăguș a închis tabela de scor cu o reușită în minutul 57, după o incursiune perfectă a lui Dennis Man, jucătorul de la Gaziantep reușind să se desprindă din marcajul lui Oleksandr Zinchenko și să împingă mingea în poartă.

Naționala noastră va juca următorul meci de la EURO 2024 cu Belgia, pe 22 iunie, de la ora 22:00. Apoi, ultima partidă din grupă o vom avea cu Slovacia, miercuri, 26 iunie, de la ora 19:00.