Ce au scris belgienii despre William Baeten după victoria de vis din Maccabi – FCSB 0-1

William Baeten a fost introdus în repriza secundă a meciului dintre Maccabi – FCSB și a reușit să aducă victoria echipei sale după un gol marcat în minutul 90.

Ce scriu belgienii despre William Baeten după victoria de vis din Maccabi – FCSB 0-1

William Baeten a atras atenția presei internaționale după victoria celor de la FCSB din meciul cu Maccabi. Așadar, jurnaliștii belgieni au scris despre povestea atacantului campioanei României.

“William Baeten nu și-a irosit șansa la FCSB, mai bine cunoscută ca Steaua București. S-a mutat în capitala României acum cu două săptămâni, după patru sezoane la modesta FCU Craiova, pentru 300.000 de euro.

Și așa continuă basmul românesc pentru Baeten. Acum patru ani, a plecat de la Patro pentru a-și încerca norocul la o echipă din liga a doua a României.

După o promovare și patru ani în care a fost un jucător important la FCU Craiova, a avut parte de un transfer de vis.

Baeten nu a jucat niciodată la nivel profesionist în Belgia. După junioratul de la STVV, Baeten a jucat pentru Dessel Sport și Patro Eisden și a îmbinat fotbalul cu un job ca instructor de fitness.

De la nivel de amatori până la câștigător de meci în Champions League, în doar patru ani. Lucrurile se pot mișca uneori repede în fotbal”, au scris belgienii de la Nieuwsblad.

Declarația marcatorului de la Budapesta

“Wow. A fost o intrare pe cinste în repriza a doua. Sincer să fiu, în primele 5-10 minute eram epuizat când am intrat pe teren. Nu sunt încă la 100% din punct de vedere fizic, dar sunt foarte fericit că am putut să ajut echipa cu primul gol pentru FCSB, într-un meci atât de important.

E foarte dificil să descriu ce simt. Cu siguranţă este cel mai frumos moment al carierei mele de până acum. Cum am spus, e un gol foarte important, în ultimul minut. Sunt foarte fericit şi încă nu îmi vine să cred.

(n.r. A avut inspiraţie antrenorul?) Da, aşa se pare. Când intri pe teren şi dai gol, poţi să spui că da, dar am muncit ca o echipă şi de-asta ne-am calificat în turul următor.

Coechipierii m-au felicitat pentru primul meu gol aici. Muncesc din greu pentru a ajunge la un nivel ridicat. a fost o bucurie mare după meci şi sunt foarte fericit că am fost alături în aceste momente de coechipierii mei în aceste momente.

Orice echipă poate fi învinsă dacă muncim din greu şi avem un plan bun. Trebuie să mergem cu încredere, toată lumea e de bătut. Sunt plin de încredere”, a spus William Baeten după meci, potrivit celor de la as.ro.