Ce decizie a luat Edi Iordănescu, imediat după Belgia – România 2-0. Imaginile i-au surprins pe suporterii aflați pe stadion. Video

România a pierdut al doilea meci din grupa E de la EURO 2024, scor 0-2 contra Belgiei. Tricolorii au primit gol în minutul 2, au luptat din greu, dar n-au reușit să țină piept unor adversari foarte valoroși. De Bruyne, starul celor de la Manchester City, a închis tabela în minutul 80 și nu le-a oferit ocazia celor peste 20.000 de suporteri români să sărbătorească o calificare în optimi.

Ce decizie a luat Edi Iordănescu, imediat după Belgia – România 2-0

Imediat după finalul meciului de la Koln, jucătorii care n-au prins niciun minut au avut parte de un program special. Preparatorii fizici Cristian Dragotă și Darius Hîmpea le-au comandat acestora o serie de alergări. Scopul este acela de a le menține tonusul fotbaliștilor care n-au evoluat deloc.

Imaginile cu jucătorii făcând sprinturi pe teren i-au surprins pe suporterii aflați pe stadion. Metoda este una mai inedită, însă potrivită, având în vedere programul de la EURO 2024. România urmează să joace ultimul meci al grupei, contra Slovaciei, miercuri, 26 iunie, de la ora 19:00.

Există posibilitatea ca Edi Iordănescu să decidă câteva schimbări în echipa de start pentru această partidă, mai ales având în vedere că în meciul cu Belgia a fost o singură modificare față de jocul cu Ucraina: Valentin Mihăilă i-a luat locul lui Florinel Coman. Contra Slovaciei, selecționerul ar putea miza pe prospețimea unor tricolori care au stat pe bancă sau care au intrat pe parcurs în primele două meciuri.

Pentru ziua de duminică, Edi Iordănescu și staff-ul său au programat refacere pentru jucătorii care au evoluat contra Belgiei și un antrenament în sala de forță.

Edi Iordănescu după 0-2 cu Belgia: “E o grupă nebună”

Edi Iordănescu s-a declarat extrem de optimist la finalul meciului cu Belgia: “e momentul adevărului pentru toți”. România are o șansă imensă de calificare în optimile EURO 2024.

„E o grupă nebună. E un moment important, un moment de răscruce pentru noi toți. E momentul adevărului pentru toată lumea. Am simțit lumea aproape, căldura românilor.

E momentul în care trebuie să strângem rândurile, e momentul susținerii, solidarității. E momentul să ne arătăm atașamentul față de această generație și această generație va răsplăti românii cu o calificare. Vă spun sigur asta”, a declarat Edi Iordănescu la Protv.

România ar putea să se califice în optimi chiar și cu o înfrângere contra Slovaciei, în funcție de rezultatele din celelalte meciuri. Un egal în ultima partidă din grupă ar garanta continuarea la turneul final din Germania.

Articol realizat cu sprijinul VODAFONE, partener de conectivitate al FANATIK la EURO 2024.