Ce note a oferit FANATIK jucătorilor României, după victoria fantastică cu Cipru, 3-0! Cine a fost omul meciului

Cipru – România 0-3 și naționala noastră bifează a treia victorie în grupa 2 din Liga C a Ligii Națiunilor. Tricolorii n-au avut niciun fel de emoție în deplasare, deși a părut că am jucat acasă, peste 80% din stadionul din Larnaca fiind populat cu români.

Dennis Man, Răzvan Marin și Radu Drăgușin au marcat pentru România, fiind totodată și cei mai activi jucători ai meciului. De departe, Dennis Man a fost cel mai bun jucător de pe teren.

FANATIK a acordat note fotbaliștilor României după victoria fantastică din Cipru. Dennis Man, cu un gol și o pasă decisivă, a fost omul meciului și a primit nota 8.5 din partea noastră.

În topul jucătorilor români care au ieșit în evidență se mai află Valentin Mihăilă, care a scos un penalty pe care l-a transformat Răzvan Marin în minutul 25. Cei doi români au fost notați cu 7. Apărarea a fost și ea la înălțime: Radu Drăgușin a primit nota 7.5 din partea FANATIK, asta și datorită golului marcat cu capul din centrarea lui Man.

Nici suporterii români n-au fost uitați! Datorită faptului că peste 80% din stadion a fost umplut cu fani îmbrăcați în galben și pentru că au încurajat naționala României timp de 90 de minute, FANATIK le oferă nota 10 celor aproximativ 5.000 de români prezenți la Larnaca.

Selecționerul Mircea Lucescu merge și el ceas la cârma naționalei! Din trei meciuri în Liga Națiunilor a obținut maximum de puncte în fața naționalelor din Kosovo, Lituania și Cipru. Astfel, România e lider în grupă. Nota 8 a primit și „Il Luce”, mai ales că trebuie să ținem cont și de adversarul pe care l-am avut în față.

Echipa de start a României cu notele jucătorilor

Dennis Man, omul meciului!

Dennis Man a jucat doar 72 de minute, apoi în locul său a fost trimis Ianis Hagi. Jucătorul Parmei a reușit un gol și o pasă decisivă cu Cipru. A atins mingea de 57 de ori și a reușit să trimită 33 de pase corecte din 37 de încercări.

De menționat că jucătorii care au evoluat mai puțin de 15 minute nu au primit notă. În această situație s-a aflat doar Virgil Ghiță, care a intrat pe teren în minutul 82 în locul lui Radu Drăgușin.

România rămâne astfel lider în grupa din Liga Națiunilor cu 9 puncte din tot atâtea posibile. Pe locul secund este Kosovo, cu 6 puncte, pe 3 este Cipru cu 3 puncte și Lituania închide grupa fără niciun punct.

95 de milioane de euro e valoarea lotului României, în timp ce a Ciprului abia atinge 20 de milioane de euro