Cehii și-au ținut respirația 3 secunde! Adrian Șut, ocazie monumentală de gol în Sparta Praga – FCSB. Foto

FCSB a mers pe terenul lui Sparta Praga pentru manșa tur a turului 3 preliminar din Liga Campionilor. Elevii lui Charalambous vor juca partida retur 13 august, de la 21:30.

Șansă mare ratată de FCSB în minutul 10 al meciului cu Sparta Praga

Jucătorii de la FCSB au început curajos partida din capitala Cehiei și au încercat să pună presiune pe adversari încă din primul minut. Presingul avansat al campioanei României a declanșat o greșeală în tabără Spartei în minutul 10, dar care nu a fost transpormată în gol.

Șut a ajuns în posesia balonului în careului advers după o eroare în defensiva cehilor, a driblat portarul, dar și-a închis unghiul. Mijlocașul a șutat slab din lateral, cu poarta goală, dând posibilitatea gazdelor să respingă mingea.

Meciul dintre FCSB și Sparta Praga nu se vede la TV

După ce a trecut de Virtus și Maccabi Tel Aviv, FCSB a dat peste Sparta Praga în drumul către play-off-ul Ligii Campionilor. Adversarul este unul mult mai dificil decât cele cu care elevii lui Charalambous s-au duelat în primele două tururi preliminare.

Drepturile de televizare pentru partida tur, jucată în Cehia, au fost cupărate de către PRO TV, dar meciul nu este transmis pe postul din grila de programe, ci doar pe VOYO, platforma video a trustului.

Echipele de start de la Sparta Praga – FCSB

Sparta Praga: Vindahl – Vitik, Ross, Sorensen – Preciado, Laci, Kairinen, Rynes – Birmancevic, Kuchta, Haralsin
Rezerve: Vorel, Surovčík – Imanol, Solbakken, Olatunji, Pavelka, Tuci, Daněk, L. Sadílek, Pešek,
Wiesner, E. Krasniqi
Antrenor: Lars Friis

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Ad. Șut, Lixandru – Al. Băluță, D. Olaru (cpt.), Miculescu – Daniel Popa.
Rezerve: Vlad – Haruț, Kiki, M. Ștefănescu, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Alhassan, L. Phelipe.
Antrenor: Elias Charalambous