Cifre istorice după Franța – Belgia 1-0 și Portugalia – Slovenia 3-0. Cristiano Ronaldo, record la EURO 2024

O nouă zi mare la Campionatul European din Germania, după ce Franța și Portugalia s-au calificat în sferturile de finală ale competiției. Cristiano Ronaldo are un record amar după meciul cu Slovacia.

Noi recorduri la EURO 2024 după Franța – Belgia 1-0 și Portugalia – Slovenia 3-0

N’Golo Kante a scris istorie la Campionatul European din Germania după Franța – Belgia 1-0. E singurul fotbalist care a ajuns la 12 meciuri fără înfrângere la Euro. Niciun alt jucător din altă generație nu se poate mândri cu această performanță.

Și lucrurile nu se opresc aici. Cu N’Golo Kante în echipă, Franța nu a pierdut niciunul dintre cele 19 meciuri la turneele finale. E cea mai lungă serie de meciuri fără înfrângere pentru un jucător din Europa.

Belgia, fosta adversară din grupa României la EURO 2024, a ratat pentru a doua oară consecutiv calificarea în sferturile de finală ale unui turneu final. Jules Kounde și-a creat cele mai multe ocazii în meciul cu belgienii decât orice alt jucător de pe teren. A avut 5 șanse și a făcut cele mai multe alunecări reușite (4).

Wiliam Saliba s-a remarcat și el. Stoperul lui Arsenal a fost singurul jucător de pe teren care nu a pierdut niciodată mingea în prima repriză a meciului dintre Franța și Belgia.

Cristiano Ronaldo și Pepe au stabilit și ei câte un record la EURO 2024

Pepe a devenit cel mai vârstnic jucător care a evoluat vreodată în fazele eliminatorii la Campionatul Mondial sau Europea. Fundașul central a jucat la 41 de ani și 126 de zile și a bătut recordul lui Peter Shilton.

Cristiano Ronaldo a trimis nu mai puțin de 20 de șuturi la poartă în meciul cu Slovenia, mai mult decât orice alt jucător de la Campionatul European din Germania.

Cu toate acestea, nu a reușit să marcheze. Starul naționalei Portugaliei a ratat primul penalty din ultimele 27 executate. A fost însă salvat la penalty-uri de Diego Costa și mai are o șansă să marcheze în sferturi.

Diogo Costa e primul portar din istoria Campionatelor Europene care joacă 120 de minute fără să primească niciun gol și apoi reușește să păstreze poarta intactă și la loviturile de departajare.

Optimile de finală ale EURO 2024 continuă cu ultimele două meciuri. Echipa națională a României întâlnește reprezentativa Olandei de la ora 19:00, în timp ce Austria va juca împotriva Turciei de la ora 22:00.