Cine l-a trimis pe teren pe Florin Gardoș în minutul 5 al meciului România – Ungaria 1-1 de acum 10 ani: „Victor Pițurcă se uita la mine și la Luchin”

Florin Gardoș a povestit la FANATIK SUPERLIGA o întâmplare fabuloasă de la meciul România – Ungaria 1-1 de acum 10 ani. Pe 11 octombrie 2014, tricolorii i-au înfruntat pe maghiari pe Arena Națională într-o partidă contând pentru preliminariile EURO 2016.

Amintirea fabuloasă a lui Florin Gardoș de la România – Ungaria 1-1

În minutul 5 al confruntării, Florin Gardoș a fost introdus pe teren în locul lui Dorin Goian, accidentat. Gardoș a aflat ulterior de la ceilalți tricolori un moment amuzant referitor la decizia selecționerului de la acea vreme Victor Pițurcă.

Când s-a trezit că a pierdut un fundaș central titular la începutul partidei, Pițurcă s-a blocat. Nu a știut ce să facă timp de câteva secunde în care a privit înspre Florin Gardoș și Srdjan Luchin. Era indecis pe cine să introducă pe tern .

Eugen Neagoe, secundul său, a fost cel care a avut rolul decisiv în efectuarea schimbării. Actualul antrenor al Gloriei Buzău i-a strigat lui Victor Pițurcă numele lui Gardoș, ceea ce l-a determinat pe selecționer să îl introducă pe fostul jucător de la FCSB.

Florin Gardoș: ”Mi-au povestit cei de pe bacă ulterior”

”Am știut că se fac 10 ani de la România – Ungaria pe Arena Națională, pentru că Raul Rusescu a postat pe Instagram. Că el a dat gol în meciul respectiv. Și după ce dă gol vine cumva spre partea unde eram eu și l-am luat în brațe.

A fost o fază tare. Mi-au povestit cei de pe bacă ulterior. În minutul 5, fiind vorba despre un fundaș central (n.r.- accidentarea lui Dorin Goian), toată lumea a fost luată prin surprindere. Nea’ Piți s-a întors spre bancă. S-a uitat înspre mine și Luchin.

Nu mai știu dacă mai era cineva fundaș central, probabil doar noi. Și n-a știut ce să facă, dar i-a zis domnul Eugen Neagoe: ‘Gardoș’. M-a ajutat, îi mulțumesc! Păcat că am luat un gol prostesc din lovitură liberă în meciul acela”, și-a amintit Florin Gardoș, la ediția de astăzi a FANATIK SUPERLIGA. În fiecare luni, marți și vineri, de la ora 10:30, FANATIK.ro redă în direct emisiunea numărul 1 de știri din sport din România.

La finalul campaniei respective, România a reușit să se califice la Campionatul European din Franța. Tricolorii au terminat pe ultimul loc o grupă cu țara gazdă, Elveția și Albania, ratând astfel calificarea în optimile competiției.

Florin Gardoș a adunat 14 selecții pentru prima reprezentativă a României. Cu Ungaria a fost singura sa apariție în preliminariile EURO 2016, potrivit Transfermarkt. Gardoș nu a fost convocat ulterior de Anghel Iordănescu, înlocuitorul lui Victor Pițurcă, la turneul final din Franța.