Cine va fi la centru la CFR Cluj – Universitatea Craiova. Arbitrul l-a scos din minți pe Dan Petrescu în urmă cu două sezoane. Exclusiv

Capul de afiș al etapei a treia din Superliga României este cu siguranță duelul dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova. Meciul este unul și mai special, pe banca ambelor echipe aflându-se doi componenți ai „Generației de Aur”, Dan Petrescu și Costel Gâlcă.

Conform informațiilor FANATIK, arbitrul de centru al partidei dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova este Marcel Bîrsan. „Cavalerul fluierului” urmează să fie prezent la a doilea său meci din Superliga României din acest sezon, după ce a fost delegat și la Sepsi – Politehnica Iași 1-0.

Marcel Bîrsan a fost la centru și într-o partidă europeană în acest sezon, mai exact la duelul din turul 1 preliminarUEFA Champions League dintre Santa Coloma și Ballkani, meci în care arbitrul român a arătat nu mai puțin de 6 cartonașe galbene.

Delegarea centralului poate surprinde, mai ales că în urmă cu două sezoane antrenorul celor de la CFR Cluj, Dan Petrescu, s-a arătat foarte supărat de maniera în care a arbitrat Marcel Bârsan, tocmai într-un meci cu Universitatea Craiova, când oltenii se impuneau cu 2-0.

Marcel Bîrsan l-a scos din minţi pe Dan Petrescu în acel moment, după două decizii luate în prima repriză. Prima a venit în minutul 18, când Ciprian Deac a primit o pasă în careu de la Krasniqi şi a deschis scorul. Asistentul a ezitat câteva secunde, apoi a ridicat fanionul. Marcel Bîrsan a solicitat intervenţia VAR.

Doar trei minute mai târziu a fost o nouă fază controversată la poarta lui Laurenţiu Popescu. Andrei Burcă a cerut un fault, însă reluările au arătat că Marcel Bîrsan a luat decizia bună de a lăsa jocul să continue.

Faza a fost analizată cu VAR, însă a rămas decizia centralului din teren. Ambele faze controversate au fost abordate corect de Marcel Bîrsan, care nu a acordat niciun cartonaş galben în primele 45 de minute.

CFR Cluj și Universitatea Craiova, început dezastruos în cupele europene

CFR Cluj a început cu stângul „aventura europeană”. Formația antrenată de Dan Petrescu a remizat acasă în turul doi preliminar UEFA Conference League cu Neman Grodno, din Belarus. Clujenilor li s-a refuzat o lovitură de pedeapsă pe finalul jocului, pe care probabil sistemul VAR ar fi acordat-o, dar acesta nu a fost disponibil la partida disputată.

Universitatea Craiova a început cât se poate de rău în cupele europene! Oltenii au cedat în deplasarea de la Maribor cu scorul de 0-2, partidă în care Maldonado a văzut cartonașul roșu în minutul 31, lucru ce a dus la un joc în doar 10 jucători pentru mai bine de 60 de minute pentru formația antrenată de Costel Gâlcă. „Leii din Bănie” speră să întoarcă scorul în retur, însă acest lucru pare aproape imposibil, după meciul din tur.